Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta se tvrdě ohradila proti nařčení Věcí veřejných ohledně letiště

Vizializace odbavovací haly Letiště Vodochody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizializace odbavovací haly Letiště Vodochody. | foto: Letiště Vodochody

PRAHA Společnost Penta Investments dnes důrazně odmítla zpochybňování svých podnikatelských aktivit stranou Věci veřejné (VV), která vyjednává s ODS a TOP 09 o sestavení vlády. Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes (MfD) si VV na Pentu stěžují u Evropské komise kvůli prodeji pozemků z rukou Penty státní firmě Letiště Praha, které na nich chce vybudovat druhou přistávací dráhu.

"Penta odmítá, aby její pověst nebo jména jejích představitelů sloužila jako marketingový symbol jakékoliv politické straně," reagoval dnes v tiskové zprávě pro ČTK mluvčí firmy Martin Danko.

Firma hovoří o svém bezdůvodném očerňování a nesmyslné kriminalizaci. Podle MfD mecenáš a vyjednavač VV Vít Bárta tvrdí, že by se měly prověřit podmínky prodeje pozemků. Komise podle něj může rozhodnout, aby Penta vrátila státu "rozdíl mezi reálnou a kupní cenou", který odhaduje na dvě miliardy korun. Penta ale jakékoli chyby odmítá a je si jista, že prodej pozemků byl v pořádku.

"Jakékoliv prošetření této transakce považujeme za bezdůvodné a jsme přesvědčeni, že podnět na Evropskou komisi, který v této věci podaly Věci veřejné, se prokáže bezpředmětným," sdělil.

Ke zpochybňování privatizace Aera Vodochody Danko poznamenal, že Penta Investments získala Aero Vodochody v řádné privatizaci. "Není známo, že by proti této privatizaci byla vznesena jakákoliv stížnost. V době privatizace prodělávalo Aero Vodochody miliardu korun ročně a hrozil bankrot společnosti a ztráta pracovních míst. V současnosti je Aero prosperující firma, která nadále zaměstnává více než tisíc lidí, zdvojnásobila počet zakázek a je úspěšná ve světových tendrech," zdůraznil.

Útočí VV na právní stát?
Penta podle Danka rovněž zásadně odmítá, aby politici veřejně oznamovali, že projektu rozvoje letiště Vodochody zabrání. "Považujeme to za zpochybnění právního státu. O projektech tohoto typu nemá rozhodovat politická vůle nebo volební program, ale ministerstvo životního prostředí v souladu se zákonem... o posuzování vlivů na životní prostředí," pokračuje Danko.

Za zvláštní podle něj Penta považuje i to, že si VV vybraly jako cíl svých útoků projekt rozvoje letiště Vodochody, přičemž ve stadiu příprav nebo schvalování studie EIA (posuzování vlivů stavby na životní prostředí) jsou desítky až stovky projektů s řádově vyšším a intenzivnějším dopadem na desítky tisíc obyvatel.

Danko připomněl, že Penta je na trhu již 16 let, zaměstnává v ČR a v regionu více než 25.000 lidí, spolupracuje s renomovanými bankami a globálními investory a "dodržuje zákony a platí daně". "Hlavním předmětem našich aktivit je zvyšování hodnoty firem, ne politika," uvedl mluvčí firmy.

Stížnost VV je podle MfD součástí akce, kterou prý strana pracovně nazývá "bojem s dinosaury v byznysu". Nejde prý jen o Pentu, respektive jejího spolumajitele Marka Dospivu, ale také o obchodníka se zbraněmi Richarda Hávu a finančníka a spolumajitele uhelné firmy Czech Coal Pavla Tykače.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.