21. prosince 2010 15:56, aktualizováno  20:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta vstupuje do boje o Sazku. Na středu si zve sportovní svazy

Sazka arena - otevření stadionu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka arena - otevření stadionu | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Společnost Penta oficiálně vstupuje do jednání o budoucnosti loterijní společnosti Sazka. Na středu si pozvala zástupce sportovních sdružení, tedy akcionářů největší loterijní společnosti.

Lidovým novinám informaci potvrdil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, který by se měl jednání také zúčastnit.  "Ano, schůzka je naplánovaná na středu do sídla Penty. Předpokládám, že jsou pozváni zástupci všech akcionářů, " řekl LN Kejval.

Čtěte více:

"Ano, potvrzujeme jednání, pravděpodobně ve středu od 16 hodin bude tisková konference, do té doby nebudeme naše kroky komentovat. Odmítáme ale slova pana Hušáka o nepřátelském převzetí, všechny naše kroky budou jen se souhlasem akcionářů Sazky, " řekl LN mluvčí Penty Martin Danko.

Šéf ČSTV, hlavního akcionáře Sazky, ale na jednání nebude.  "Byl jsem pozván telefonicky. Jednání jsem ale odmítl, protože jsem se přihlásil spolu s dalšími členy statutárních orgánů Sazky k restruktalizačnímu plánu, který byl v pondělí představen. Protože je to podmíněno citlivými jednáními s bankami, tak vidím jako krajně nevhodné, aby se v této době začalo vyjednávat s nějakým cizím elementem, který do těchto scénářů nezapadá," řekl LN předseda Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan.

O zájmu Penty, která je majitelem společnosti Fortuna, se spekuluje dlouhou dobu. "Naše pozice vůči Sazce je od začátku čitelná a transparentní. To, co jsme prohlásili před rokem, platí i nyní: v případě, že nás akcionáři Sazky o to požádají, jsme připraveni se podílet na její restrukturalizaci," rozeslala Penta už v pondělí v tiskovém prohlášení.

Sazka v problémech
Sazka, kterou výhradně vlastní sportovní sdružení, se dostala v posledních dnech do velkých problémů. Miliardář Radovan Vítek skoupil pohledávky Komerční banky a Reiffeisenbank pohybující se ve výši 900 milionů korun a ty chce urychleně splatit, jinak je prý připraven podat na Sazku insolvenční návrh. Společnost ale musí platit i vysoké splátky za výstavbu někdejší vysočanské Sazka arény držitelům dluhopisů.

"Čelíme bezprecedentním tlakům na nepřátelské převzetí společnosti," řekl v pondělí na tiskové konferenci generální ředitel společnosti Aleš Hušák. Podle podnikatele Martina Ulčáka, který nyní za Sazku jedná s věřiteli, teď ve společnosti dojde k velkým škrtům a prodeji nepotřebného majetku.

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?