Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta vstupuje na mediální trh. Koupila vydavatele regionálních Deníků

Sídlo Penty v ulici Na Příkopě v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Penty v ulici Na Příkopě v Praze | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Investiční skupina Penta koupila 100 procentní podíl ve vydavatelství Vltava-Labe-Press. Získala tak největší tuzemské regionální noviny Deník a tiskárny Novotisk. Ve středu podepsala smlouvu s německým koncernem Verlagsgruppe Passau. Informoval o tom mluvčí Penty Ivo Mravinac. Smlouvu ještě musí schválit antimonopolní úřad.

Vydavatelství Vltava-Labe-Press

Současná akciová společnost Vltava-Labe-Press vznikla v červenci 2000 po sloučení několika vydavatelů regionálních periodik (Vltava, Labe, PNPress a Pragoprint) se společností Mír. Ustavením jednoho podniku tak vyvrcholil proces centralizace českých tištěných regionálních médií, zahájený na počátku 90. let v režii bavorského tiskového koncernu Verlagsgruppe Passau, jemuž v Německu patří například deník Passauer Neuer Presse.

Součástí akvizice je také 51 procentní podíl ve společnosti Astrosat Média, která vydává časopisy Květy, Vlasta, Story, Tv magazín a National Geographic Česko, dále 70 procent ve společnosti Česká distribuční, 35 procent v distribuční firmě PNS a 30 procent ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.

„Deníky i ostatní aktiva Vltava-Labe-Press jsou pro nás zajímavou a dlouhodobou investiční příležitostí zejména pro obchodní synergie s našimi firmami orientovanými na koncového zákazníka. Samotnému vydavatelství chceme zajistit finanční stabilitu a rozvoj, který bude sledovat současné moderní trendy. Jasnou prioritou je pak další posilování významu Deníků v regionech,“ uvedl investiční ředitel Penty Zdeněk Kubát.

Druhé nejsilnější vydavatelství

Skupina VLP je po loňské akvizici časopiseckého vydavatelství Sanoma, přejmenovaného na Astrosat Media, druhou nejsilnější vydavatelskou skupinou na tuzemském trhu. V Česku vydává 71 regionálních deníků. V roce 2013 vydavatelství vykázalo ztrátu 61 milionů korun po ztrátě 22 milionů v roce 2012. Kvůli úhradě ztráty z minulých let vlastník společnosti rozhodl o snížení základního kapitálu o polovinu na 930 milionů korun.

Německý mediální koncern uvedl, že VLP prodal ze strategických důvodů. „Tato transakce nám totiž umožní se více soustředit na německý trh, kde chceme pokračovat v dalším růstu,“ uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka Verlagsgruppe Passau Simone Tucci-Diekmannová. Pasovské vydavatelství bude nyní rozvíjet své aktivity v Polsku a Německu, kde zůstává zaměstnavatelem tisíce lidí. V Polsku je vlastníkem předního vydavatelství Polska Press, v Německu je vydavatelem periodika Passauer Presse.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Její portfoliové společnosti zaměstnávají zhruba 35 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny v roce 2014 činila 6,7 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Skupina Penta

 • Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitách. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti.
 • Skupina vlastní aktiva v hodnotě 6,7 miliardy eur (přes 180 miliard korun).
 • Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Mnichově, kyperském Limassolu, Amsterdamu a na ostrově Jersey.
 • Řídící společnosti holdingu sídlí na Kypru, své aktivity v Česku a na Slovensku ovládají prostřednictvím dceřiných společností registrovaných v těchto zemích.
 • Penta je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. V jejích portfoliových společnostech pracuje více než 35 tisíc lidí.
 • Penta začínala podnikat v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Následně se zaměřila na rozvoj investic do podniků a později i na realitní development.
 • U zrodu společnosti stáli Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, společníky se později stali Jozef Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herko (ten později z Penty odešel a místo něho se partnerem stal Jozef Špirko). Nyní jsou partnery Dospiva, Haščák, Oravkin, Ian Child a Eduard Maták.
 • Na český trh vstoupila Penta v roce 2001. Klíčovými investicemi Penty v Česku jsou síť lékáren Dr. Max, sázková společnost Fortuna a Aero Vodochody.
 • Loni začala skupina Penta investovat do médií. Ovládla společnosti 7 PLUS, Centrum Holdings, Trend Holding a Petit Press. Mimo jiné se stala jedním z lídrů slovenského tištěného a internetového mediálního trhu.
 • Do nových projektů a modernizace portfolia firem Penta loni investovala 330 milionů eur (8,9 miliardy Kč). Největší investice směřovaly do projektů ve zdravotnictví, realitách a do Aera Vodochody. Skupina posílila ve zdravotnictví akvizicí lékárenských řetězců Apteka Mediq (Polsko), SP Diamed, Novolékárna, Harmonie (ČR), tří regionálních nemocnic a jedné polikliniky (Slovensko). Zároveň vstoupila na realitní trh v Polsku projektem kancelářského centra ve Varšavě. Prvním dokončeným realitním projektem skupiny v ČR se stalo Florentinum, moderní administrativní budova v centru Prahy. Na Slovensku Penta otevřela obchodně-zábavní centrum Bory Mall.
 • Skupině Penta Investments loni klesl čistý zisk o 30 procent na 70 milionů eur (1,89 miliardy korun). Aktiva společností, které má skupina v portfoliu, vzrostla o tři procenta na 6,7 miliardy eur (181 miliard korun).

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!