20. dubna 2015 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk Penty loni klesl o třetinu. Investovala do realit i letiště

Sídlo Penty v ulici Na Příkopě v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Penty v ulici Na Příkopě v Praze | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Skupině Penta Investments loni klesl čistý zisk o 30 procent na 70 milionů eur (1,92 miliardy korun). Konsolidované výsledky podle mezinárodních účetních standardů oznámili zástupci Penty v pondělí. Aktiva portfoliových společností skupiny vzrostla o tři procenta na 6,7 miliardy eur (184 miliard korun).

„Celkově hodnotíme loňský rok jako dobrý,“ uvedl partner Penty Jaroslav Haščák. Provozní výsledek byl podle něj meziročně mírně vyšší. Za poklesem čistého zisku podle něj stály vyšší odměny pro klíčové manažery firmy, vyšší náklady na holdingový dluh a některé další účetní kategorie. „Celková strategie Penty se nemění, pokračujeme v zužování počtu firem v portfoliu,“ dodal.

Do nových projektů a modernizace portfolia firem Penta v loňském roce investovala 330 milionů eur (9,1 miliardy korun). Největší investice Penty směřovaly do projektů ve zdravotnictví, realitách a do Aera Vodochody. Skupina posílila ve zdravotnictví akvizicí lékárenských řetězců Apteka Mediq ( Polsko), SP Diamed, Novolékárna, Harmonie (ČR), tří regionálních nemocnic a jedné polikliniky (Slovensko). Zároveň vstoupila na realitní trh v Polsku projektem kancelářského centra ve Varšavě.

Do ekonomických výsledků skupiny se promítl prodej paroplynového cyklu PPC na Slovensku, Penta dokončila prodej společností Noves okna a PetCenter.

Prvním dokončeným realitním projektem skupiny v ČR se stalo Florentinum, moderní administrativní budova v centru Prahy. Na Slovensku pak Penta otevřela obchodně-zábavní centrum Bory Mall.

Novou investiční oblastí se pro skupinu stala média. Na podzim 2014 Penta investovala do společností 7 PLUS, Centrum Holdings, Trend Holding a Petit Press. Tím se stala jedním z lídrů slovenského tištěného a internetového mediálního trhu.

„Ukazuje se, že strategie dlouhodobých investic je pro Pentu dobrá cesta. Ve zdravotnictví letos počítáme s dalšími akvizicemi lékáren v Polsku, v Česku vstoupíme na trh zdravotní péče. Dlouhodobost investic potvrzuje fakt, že jsme v našich společnostech loni vytvořili více než 700 nových pracovních míst,“ uvedl partner skupiny Marek Dospiva.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Lidovky.cz, ČTK