21. března 2011 8:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Personálním agenturám hrozí zánik. Sto tisíc dělníků je v ohrožení

dělník - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dělník - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zhruba sto tisícům lidí, kteří pracují převážně na dělnických pozicích, hrozí, že přijdou už příští týden o místo. Pracují ve velkých průmyslových firmách, jako je Škoda Auto, ale zaměstnávají a vyplácejí je personální agentury. Právě tyto firmy se v současnosti potýkají se změnou zákona, která je přímo ohrožuje. Situaci se snaží zvrátit a chystají ústavní stížnost.

Podle nového zákona totiž personální agentury musí do konce března předložit Ministerstvu práce a sociálních věci doklad o tom, že se pojistily proti vlastnímu úpadku a úpadku klientů. Problém je, že žádná pojišťovna stále nenabízí produkt, který by splňoval všechny podmínky zákona. V případě, že se totiž agentury nepojistí, jak zákon nařizuje, automaticky přicházejí o licenci.

"Zvažujeme podání ústavní stížnosti se všemi dostupnými argumenty," řekl LN Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur. Stížnost už připravují. Podepírají ji hned čtyřmi body.