13. května 2009 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pěstování konopí nadchlo farmáře

Pěstování konopí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěstování konopí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MICHALOVCE Uvolnění podmínek pro pěstování konopí na Slovensku probudilo zájem farmářů o produkci této rostliny. Jednodušší pravidla platí od letošního dubna, země tak přizpůsobila legislativu evropským normám. Rostlinu dokáže využít papírenský, textilní, stavební nebo potravinářský průmysl. Podle farmářů ale na Slovensku ještě chybí zpracovatelé této všestranně využitelné rostliny.

"Hledám alternativní rostliny na pěstování, zdá se však, že pro konopí zatím chybí síť případných odběratelů, zpracovatelů a výrobců," říká východoslovenský malopěstovatel Jozef Onda, který se dnes zúčastnil konopárenského semináře v Michalovicích. Sám už v minulosti zkoušel pěstovat kukuřici na biomasu, pěstování konopí by pro něj ale dosud bylo riskantní.

O pěstování konopí se zajímá i Ľubomír Knežo z rodinné firmy u Michalovic. Zatím se ale obává nízké poptávky po vypěstované rostlině a také dostupnosti technologií potřebných na její sběr. Knežo v současnosti na svých pozemcích pěstuje z méně tradičních rostlin už například heřmánek.

Konopí se ještě v loni na Slovensku vůbec nepěstovalo, farmářům totiž v pěstování bránila komplikovaná legislativa. Pokud chtěli konopí pěstovat, museli získat několik povolení, který vyplývaly i ze zákona o psychotropních látkách.

Konopí je nezbytné pro zelenější průmysl

Z konopné rostliny lze využít vlákninu, semena nebo dřevní biomasu. Například objem dřeva je u konopí vyšší než produkce osmdesátiletého lesa se stejnou rozlohou.

Rostlina tak má v současnosti pestrou škálu využití. " V Evropě je největší potenciál v papírenském a stavebním průmyslu a při výrobě plastů," řekl Boris Baňas z fondu Prečo nie konope. Rostoucí zájem o konopí mají podle Baňase například stavební firmy, které z rostliny vyrábějí tepelné izolace. Budoucnost konopí ale může ovlivnit i cíl Evropské unie zvýšit poměr recyklovatelných materiálů v automobilovém průmyslu.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!