26. června 2014 17:01, aktualizováno  17:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pět bývalých šéfů OP Prostějov je obviněno z předlužení. Hrozí jim tři roky vězení

op prostějov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy op prostějov | foto: Reprofoto

PRAHA Pět bývalých členů představenstva zkrachovalého podniku OP Prostějov bylo obviněno z předlužení. Hrozí jim za to tři roky vězení. Uvedli to dnes žalobci na stránkách Krajského státního zastupitelství v Brně. Obvinění je jedním z dalších, které doprovází kauzu pádu slavného textilního podniku v Prostějově. Okolnostmi jeho krachu se kriminalisté zabývají řadu měsíců.

Podle mluvčího brněnského krajského státního zastupitelství Hynka Olmy bylo pět bývalých členů představenstvo obviněno prostějovskými policisty 13. června; žalobci o tom informovali dnes na stránkách www.justice.cz. Případ dozorují žalobci z Brna.

"V případě, že v předmětné trestní věci bude podána obžaloba, hrozí jim za toto jednání trest odnětí svobody až na tři roky," uvedl Olma.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli krachu podniku byl již loni na jaře obviněn bývalý manažer této společnosti ze zpronevěry. Šlo o podezření, že si nechal za čtyři roky neoprávněně vyplatit na prémiích více než 26 milionů korun. Jméno žalobci prozradit nechtěli. Neoprávněné vyplácení odměn v této výši už řešila u majoritního vlastníka zkrachovalého podniku Františka Tuhého odpůrčí žaloba, kterou v lednu 2011 u brněnského krajského soudu podal tehdejší insolvenční správce OP Jaroslav Svoboda.

Podezření na úvěrový podvod

Žalobci již tehdy avizovali, že nemusí jít o jediné obvinění v této kauze; v případu zadali mnoho expertiz a čekali na jejich výsledky. Kriminalisté už dříve uvedli, že případ vyšetřují pro podezření z několika trestných činů, jako je porušování povinností při správě cizího majetku, zneužívání informací v obchodním styku či úvěrového podvodu.

Konkurzu byl na majetek zadluženého OP prohlášen v květnu 2010. Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. Největším věřitelem je Česká spořitelna, které textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10.000 lidí. Po prohlášení konkurzu se jejich počet snížil na několik stovek.

ČTĚTE VÍCE:

Na účtech zkrachovalého Oděvního podniku po prohlášení konkurzu díky prodeji majetku a dalším příjmům skončilo 1,111 miliardy korun. Po odečtení výdajů a nákladů na správu majetku tohoto bývalého největšího tuzemského výrobce oděvů zůstalo na konci loňského roku věřitelům 351 milionů korun, ke kterým letos přibylo dalších 58 milionů korun z prodeje hlavního areálu OP v Prostějově.

Hlavní areál OP v Prostějově, ve kterém už utichly šicí stroje, koupila firma Astria Group. Její majitelé se rozhodli budovy zbourat. Šest výrobních hal OP v sobotu ráno pošle k zemi tuna dynamitu. Prostějov tak přijde o dosud neodmyslitelnou dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Na části pozemků v areálu OP bude postavena výstavní hala a zbývající parcely firma Astria Group chce nabídnout investorům.

Lidovky.cz, ČTK