1. října 2012 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pět evropských zemí žádá Rusko o naléhavou půjčku, zní z Moskvy

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko obdrželo žádosti už pěti evropských zemí o naléhavou finanční pomoc. Podle pondělní zprávy moskevského listu Nězavisimaja gazeta s touto "senzační" zprávou přišel koncem minulého týdne ruský ministr financí Anton Siluanov. Z pětice jsou konkrétní údaje jen o Kypru, který má zájem o ruskou půjčku ve výši pěti miliard eur. Ostatní státy nechce ruský ministr prozradit.

Podle ruského listu v úvahu připadají Řecko, Irsko a Island, ale i východoevropské státy. "Neřeknu, kdo to je. Je to ale několik zemí, tedy pět států, které se na nás obrátily. Jejich návrhy posuzujeme... Nejsou to velké země," řekl novinářům Siluanov.

Kyperská žádost není žádným tajemstvím, koncem loňského roku už tato země od Moskvy dostala pětiletou půjčku 2,5 miliardy eur s úrokem 4,5 procenta.

Mlhavá návratnost

Přestože ratingové agentury Standard & Poor's a Moody's označily Kypr za stát s plnou platební neschopností, je Moskva ochotna poskytnout Nikósii další kredit. Návratnost je přitom podle ruského listu mlhavá.

Motivem půjčky může být podle ruského listu fakt, že kyperské banky spravují účty ruské finanční aristokracie. Jakýkoli finanční otřes na Kypru by se tudíž dotkl ruské elity.

ČTĚTE VÍCE:

Půjčit Islandu Moskva zvažovala už na podzim roku 2009, kdy islandská vláda žádala půjčku ve výši čtyř miliard eur, píše Nězavisimaja gazeta. Když ale Island dostal půjčku od skandinávských zemí a Mezinárodního měnového fondu, výše půjčky požadované v Rusku se snížila na půl miliardy dolarů.

Mezi další potenciální zájemce o ruské peníze zařadil list některé východoevropské země, například Maďarsko a Bulharsko, případně Lotyšsko nebo Litvu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!