26. května 2011 15:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Petr Kužel potvrdil své místo v čele Hospodářské komory

Petr Kužel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kužel. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

LITOMĚŘICE Prezidentem Hospodářské komory ČR byl dnes na příští tři roky zvolen devětačtyřicetiletý Petr Kužel. Funkci zastával i v uplynulém období. Mluvčí komory Petr Kopáček informoval, že Kužel ve volbě získal od delegátů celkem 163 hlasů z 210 odevzdaných.

Podle Kužela bude v příštích letech pro komoru důležité, aby existovala vláda, která bude podporovat hospodářský rozvoj. Více se chce prý angažovat například v plánech rozvoje dopravní infrastruktury, která podle komory musí být smysluplná a taková, aby podpořila rozvoj podnikání.

Zaměřit se chce i na oblast vědy, výzkumu a inovací. Podle Kužela do této oblasti proudí mnoho prostředků, ale pro český průmysl to nemá potřebný přínos.

Hospodářská komora ČR

Hospodářská komora ČR funguje 19 let. Sdružuje 14.000 podnikatelů zaměstnávajících přibližně dvě třetiny práceschopného obyvatelstva Česka.

Jejím hlavním posláním je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k jeho rozvoji.

Komora chce také pokračovat ve svých snahách snižovat byrokratickou zátěž, řekl novinářům staronový prezident této organizace.

Hospodářská komora bude v souvislosti s důchodovou reformou rovněž chtít, aby zůstal nepovinný pilíř důchodového systému, do kterého si lidé budou moci spořit. Podle Kužela by bylo dobré, aby do něho mohli přispívat i zaměstnavatelé a příspěvky si započítat jako náklady. Řekl, že by to byl vítaný benefit pro zaměstnance, a do systému důchodů by se tak dostaly potřebné peníze.

Kužel rovněž uvedl, že bude v nejbližší době intervenovat u ministerstva zahraničních věcí a bude chtít vědět, jak bude Česko reagovat na zadržování vývojové lokomotivy a českých obrazů v Rakousku. Podle něho není možné aby někdo takto zacházel s českými podnikateli nebo Národní galerií.

Komora je v regionech zastoupena 14 krajskými hospodářskými komorami a okresními hospodářskými komorami, jež působí v sedmi desítkách měst a obcí.

Oborovou část komory tvoří více než 80 živnostenských společenstev. V Česku má komora téměř 100 kontaktních míst, kde podnikatelé mohou formou veřejné služby získat informace potřebné pro svoji činnost.

Lidovky.cz