28. dubna 2014 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rýsuje se farmaceutický kolos. Pfizer usiluje o koupi AstraZeneca

Pfizer (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pfizer (ilustrační foto) |

LONDÝN/PRAHA Americký farmaceutický gigant Pfizer potvrdil, že se zajímá o převzetí britského konkurenta AstraZeneca. Pfizer již začátkem roku za převzetí nabídl 99 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) v hotovosti a akciích. Transakce by podle serveru BBC představovala doposud největší převzetí britského podniku zahraniční firmou. Spojením by vznikla světová farmaceutická jednička, jejíž kombinované tržby by podle údajů za rok 2013 činily 77,295 miliardy dolarů.

Britský list Sunday Times již dříve informoval, že Pfizer za převzetí firmy AstraZeneca nabídl 60 miliard liber (zhruba dva biliony korun). Pfizer dnes uvedl, že poprvé oslovil firmu AstraZeneca s návrhem na převzetí 5. ledna, britská společnost však rozhovory 14. ledna přerušila.

Vzhledem k dalšímu vývoji na trhu se nicméně Pfizer minulý týden rozhodl firmu znovu kontaktovat. "AstraZeneca se tím opět odmítla zabývat. Pfizer nyní zvažuje své možnosti," píše se v dnešní zprávě amerického podniku.

ČTĚTE TAKÉ:

Pfizer upozornil, že je ochoten předložit závaznou nabídku na převzetí pouze v případě, že bude vedení společnosti AstraZeneca takovouto transakci jednomyslně podporovat. "Strategické, podnikatelské i finanční důvody pro tuto transakci jsou přesvědčivé," tvrdí americký podnik.

Hodnota případné nové nabídky by podle agentury Reuters vzhledem k růstu ceny akcií firmy AstraZeneca na burze mohla výrazně překročit 100 miliard dolarů. Podle pravidel britské burzy by měl Pfizer nejpozději do 26. května oznámit, zda plánuje novou nabídku předložit.

Pfizer patří mezi největší výrobce léků na světě. Firma naposledy uskutečnila velkou akvizici v roce 2009, kdy koupila svého amerického konkurenta Wyeth za 68 miliard dolarů (1,35 bilionu korun).

AstraZeneca je druhou největší farmaceutickou skupinou v Británii a často se o ní mluví jako o možném cíli převzetí. Firmě se totiž blíží konec patentů několika nejlépe prodávaných léků, a její další růst je tak nejistý.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!