7. srpna 2012 18:20, aktualizováno  20:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Farmaceutická firma Pfizer podplácela lékaře asi i v Česku

Pfizer (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pfizer (ilustrační foto) |

WASHINGTON Americký farmaceutický gigant Pfizer se dohodl, že zaplatí vládě Spojených států 60 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč) za urovnání obvinění z korupce, které se týkalo rovněž České republiky.

Zaměstnanci firmy podle obvinění upláceli v minulém desetiletí lékaře a další činitele v Evropě a Asii, aby získali pro společnost zakázky a zvýšili tržby.

Podle dnešního sdělení Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se nezákonné platby Pfizeru a jeho zahraničních divizí uskutečňovaly vedle Česka v Číně, Rusku, Kazachstánu, Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku a Itálii. Firma obvinění z korupce nepopřela, ale ani nepřiznala, napsaly agentury AP a Reuters.

Dohoda je součástí rozsáhlého a dlouhodobého tažení amerických úřadů proti korupčnímu jednání mezinárodních společností s akciemi na americkém trhu v zahraničí a zasáhlo mimo jiné několik předních světových farmaceutických koncernů. Pfizer byl v roce 2004 první firmou, která ministerstvu spravedlnosti USA dobrovolně poskytla informace o minulých prohřešcích, řešení případu si ale vyžádalo řadu let.

Gigant Pfizer

Pfizer, mezi jehož produkty patří mimo jiné přípravek na podporu mužské potence Viagra, je podle tržeb největším výrobcem léků na světě. Českou pobočku otevřel v roce 1993, firma loni v tuzemsku zaměstnávala 253 lidí. Zisk Pfizeru v Česku se loni více než zdvojnásobil na 231 milionů korun.

Podle dokumentů zaslaných SEC se doložené korupční praktiky Pfizeru datují až do roku 2001. Zaměstnanci firmy například v Číně organizovali pro lékaře ve státním zdravotnictví, kteří psali hodně receptů na produkty Pfizeru, "klubová setkání" v rekreačních a zábavných střediscích.

Firma také vedla bodový systém, kdy lékařům za recepty na své léky Pfizeru dávala body, které pak mohly být vyměněny za dárky jako mobilní telefony nebo čajové soupravy.

Loni se skupina Johnson & Johnson stala první farmaceutickou firmou, která s americkou vládou uzavřela dohodu o mimosoudním urovnání obvinění z korupce v zahraničí a zaplatila 70 milionů dolarů. USA postavily firemní korupci státních činitelů mimo zákon v roce 1977.

Lidovky.cz, ČTK