26. srpna 2009 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Philip Morris rozšíří kapacitu kutnohorského závodu o třetinu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

KUTNÁ HORA Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku, rozšíří kapacitu svého kutnohorského závodu až o třetinu. Umožní jí to stavba nového provozu, kterou dnes zahájila. Hotova bude do poloviny příštího roku a bude stát zhruba 300 milionů korun, řekl dnes novinářům generální ředitel Alvise Giustiniani.

Rozšiřovat výrobu firma začala už v letech 2007 až 2008, kdy do kutnohorského závodu investovala také přibližně 300 milionů korun.

Počet zaměstnanců se tím zvýšil na nynějších zhruba 800 z 600 pracovníků v roce 2006. Kolik lidí firma nabere v souvislosti s novou investicí, bude podle Giustinianiho záležet na odbytu, odhaduje to na desítky až stovky.

"Tento závod zažil již hodně takových důležitých událostí, ale tato je mnohem důležitější, protože přichází v době ekonomické recese a v době, kdy tabákové výrobky díky veřejnému mínění nejsou ve společnosti tak populární," řekl Giustiniani při položení základního kamene rozšíření kapacity závodu.

Připomněl, že do tabákové továrny v Kutné Hoře přišli před 20 lety a v současnosti je jedním z nejdůležitějším závodů Philip Morris v Evropě.

Podle hlavního analytika společnosti Atlantik FT Milana Vaníčka je současná kapacita firmy zhruba 28 miliard kusů a zvýšení o třetinu by znamenalo přírůstek výroby zhruba až o devět miliard cigaret ročně. "Předpokládáme, že vyrobené cigarety budou určeny pro vývoz do ostatních zemí EU.

Z tohoto titulu se domníváme, že mateřská společnost Philip Morris International pravděpodobně musela významněji zahrnout do svých plánů možnost využívat zařízení v ČR jako přepracovatelskou jednotku," dodal.

Polovina na export
Výrobní ředitel Philip Morris ČR Walter Veen novinářům řekl, že letos plánují vyrobit asi 25 miliard cigaret, bude ale záležet na poptávce trhu.

Nový provoz jim umožní rozšířit zejména výrobu speciálních výrobků a balení, jako jsou například cigarety s uhlíkovým filtrem nebo krabičky po deseti kusech, které se v Česku neprodávají a půjdou na export. Firma vyváží zhruba polovinu produkce do více než 30 zemí.

Philip Morris patří do skupiny Philip Morris International, která sídlí ve švýcarském Lausanne. V Česku vyrábí mezinárodní značky cigaret Marlboro, Philip Morris, L&M, Red & White, Chesterfield, Next, RDG a domácí značky Petra, Sparta, Start a Clea. Loňské tržby firmy byly 8,731 miliardy Kč a čistý zisk 1,534 miliardy Kč.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.