7. března 2015 13:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Piloti aerolinek Norwegian dál stávkují, 20 tisíc pasažérů je bez letu

Letadla patřící společnosti Norwegian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla patřící společnosti Norwegian | foto: Reuters

OSLO/STOCKHOLM Piloti norské nízkonákladové společnosti Norwegian Air Shuttle (NAS), která vystupuje pod značkou Norwegian, se v pátek opět nedohodli s vedením firmy a pokračují ve stávce. Ta se v sobotu dotkla především vnitrostátních letů ve Skandinávii a spojů mezi metropolemi Norska, Dánska a Švédska.

Protestní akce, která trvá už osmý den, v sobotu podle prohlášení Norwegian postihla 20 tisíc pasažérů, jejichž lety byly zrušeny. Na evropských a zámořských trasách aerolinky fungují normálně. I sobotní dopolední let Norwegian z Prahy do Osla se podle serveru prg.aero uskutečnil podle plánu.

Sedmdesátka pilotů přerušila práci kvůli kolektivní smlouvě. Požadují, aby v ní byly těsněji zakotveny vztahy mezi nimi a mateřskou společností, což by znemožnilo, aby je nahradili levnější kolegové ze zemí mimo Skandinávii. Vedení společnosti, která se loni poprvé dostala do ztráty a chce snižovat náklady, to ale odmítá. Norwegian je po Ryanair a Easyjet třetí největší evropskou nízkonákladovou leteckou společností, ročně přepraví 24 milionů pasažérů.

ČTK, Lidovky.cz