19. srpna 2009 16:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Piloti píší premiérovi: Pomoc, vedení ČSA firmu likviduje

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Jiřina VeseláLidové noviny

PRAHA Piloti Českých aerolinií si stěžují na vedení firmy premiérovi Janu Fischerovi v otevřeném dopise. Vadí jim především rozprodej majetku. V dopise piloti vyjádřili obavu, že jde o úmyslnou likvidaci firmy, a žádají premiéra o řešení situace.

"Obáváme se, že se může jednat o úmyslnou likvidaci českého vlajkového dopravce. V současné době je managementem destabilizován sociální smír uvnitř firmy a pokud nedojde k urychlenému řešení problému, obáváme se silných sociálních nepokojů v průběhu příštích týdnů," píší piloti předsedovi vlády.

Piloti žádají premiéra o schůzku, neboť podle nich by na propouštění prodělal především stát. ČSA se potýkají podobně jako ostatní dopravci s krizí a odlivem pasažérů, vedení již oznámilo propuštění až 860 lidí, z velké části právě pilotů a letušek. Omezí se také řada spojů.

Podle mluvčí ČSA Hany Hejskové se firma s krizí vyrovnává celou řadou opatření na straně výnosů i nákladů. Mluvčí odkázala na červencové vyjádření prezidenta Radomíra Lašáka. "Navzdory emocím, které nepopulární optimalizační kroky vyvolají, k nim musíme přistoupit. Na trhu nezůstanou ty společnosti, které jsou nejkrásnější, největší a nejsilnější, ale ty, které se umějí nejlépe a nejrychleji přizpůsobit," řekl tehdy prezident.

Krize se projevila i v procesu privatizace Českých aerolinií. Jeden ze dvou zájemců, společnost Air France - KLM, dnes oznámila, že ze soutěže odstupuje. Jediným zájemcem tak je konsorcium Unimex a Travel Service.

Lidovky.cz, ČTK