6. prosince 2017 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Piloti Ryanair budou stávkovat v Itálii. Bojují o lepší podmínky

Letadla společnosti Ryanair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla společnosti Ryanair | foto: Reuters

DUBLIN Piloti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair chystají na příští týden stávku v Itálii. Oznámil to ve středu jejich odborový svaz ANPAC. Bude to vůbec první stávka zaměstnanců tohoto přepravce a jedna z řady akcí připravovaných po celé Evropě s cílem vybojovat na Ryanairu lepší podmínky a revizi systému kolektivního vyjednávání společnosti, uvedla agentura Reuters.

Italské odbory oznámily, že stávka pilotů a palubního personálu se uskuteční 15. prosince a potrvá čtyři hodiny - od 15:00 do 19:00 SEČ. ANPAC zastupuje 280 z asi 4000 pilotů Ryanair, což je 40 procent pilotů italských základen. Vedle pilotů a stevardů budou ve stejný den stávkovat i letečtí dispečeři a další zaměstnanci.

Ryanair odborové svazy neuznává a podle svého mluvčího nevěří, že by piloti své vyhrožování splnili. Jde totiž už o šestou stávku, kterou některé z italských odborů ohlásily a posléze odvolaly. Irský přepravce dosud nikdy stávku pilotů nezažil, krátce se mu v roce 1998 postavili pracovníci ze zavazadlové sekce.

Irské aerolinky se v současné době snaží vzpamatovat z dopadů rušení zhruba 20.000 letů, které způsobily změny v plánech dovolených. Svým pilotům nabídky nové kontrakty, ale na jeho 87 základnách je přijala jen necelá třetina.

Itálii může následovat Portugalsko, kde odborový svaz SPAC zastupující většinu pilotů v zemi nyní získal mandát vyhlásit nějakou formu protestu včetně stávky. O podobných krocích budou tento týden rozhodovat rovněž irské odbory IALPA.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!