18. června 2012 17:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pilsen Steel nevyrábí. Lidé jsou bez práce a informací

Dopravní jeřáb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní jeřáb | foto: fest-hf.cz

PLZEŇ Vedení plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, která kvůli výraznému omezení dodávek energií a materiálu nevyrábí a nechala od pátku doma asi 900 zaměstnanců, se k situaci v podniku zatím nevyjadřuje. Lidé jsou stále doma na 100 procentech mzdy, kterou ale v pátečním termínu nedostali, uvedl nejmenovaný zdroj z vedení firmy.

"Není jasné, kdy lidé nastoupí zpět do práce. Jedná se s bankami a dalšími investory. Zakázky jsou, ale není jich přehršel," řekl. Podle zdroje to je poprvé, kdy firma nevyplatila mzdy. O tom, že podnik nemá peníze na zajištění výroby, informovalo vedení odbory ve středu. Milionové sumy po splatnosti žádá podle deníku Právo po ocelárnách několik firem. Dluhy se údajně pohybují v desítkách milionů.

Výroba je mimo provoz, práce je ale dost

"Výroba v kovárnách a hutích je mimo provoz. Máme čekat, až zavolají, jestli budeme dělat, nebo co se bude dít. Přitom práce máme dost," řekl předák odborů Miroslav Cink. V úterý na radě předsedů odborového svazu bude mluvit s právníky o tom, co mají zaměstnanci dělat.

Vedení podniku slíbilo informace do 14 hodin. "Tiskovou zprávu jsme vypracovali, ale nyní čekáme na její schválení v Rusku," řekla personalistka Ivana Němečková. Nedokázala odpovědět, zda to bude dnes.

Ruský majitel prý podnik tuneluje

Vlastníkem Pilsen Steelu, s nímž je od března vedeno u krajského soudu insolvenční řízení, je téměř dva roky United Pilsen, kterou ovládá Rus Igor Šamis, vlastník výrobce strojů BUMMAŠ v Iževsku. Podle zdroje Práva ruský majitel plzeňský podnik tuneluje.

"Zatím nemáme informace o tom, že chystají někoho propouštět. Zatím se nejedná ani o insolvenci," řekla Magdaléna Čadová z úřadu práce v Plzni.

Odbory snížení mzdy odmítly

Podle ní firma nemusí od ledna žádat úřad v případě, že hodlá nechat doma své pracovníky na 60 procentech mzdy. Pokud chce vlastník firmy upravit mzdu kvůli dočasnému omezení odbytu, musí se dohodnout s odbory. Odbory Pilsen Steelu ale snížení odmítly.

Firma vyvážela více než čtyři pětiny produkce. Zabývá se výrobou výkovků a odlitků, zejména zalomených hřídelí pro lodní motory a hřídelí pro velké větrné elektrárny a rotorů. "Kovárny mají pořád slušné zakázky, ale hutě jsou na tom špatně," řekl zaměstnanec. Za rok 2009 podnik utržil 4,3 miliardy a zisk činil 400 milionů Kč.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ještě v polovině května Šamis pro týdeník Euro uvedl, že chce plzeňskou firmu začlenit do svého impéria, které buduje již od roku 1994. Připustil, že loni měla ztrátu, ale letos předpovídal zisk. "Od roku 2013 počítáme s výrazným progresem," uvedl. V dubnu si najal firmu PricewaterhouseCoopers, která má pomoci s restrukturalizací.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.