1. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PIOVARCSY: Ke zlepšení ekonomiky stačí udělat málo

Česko je v recesi. Jedná se o největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu (HDP) v novodobé historii České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko je v recesi. Jedná se o největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu (HDP) v novodobé historii České republiky. | foto: Shutterstock

I přes pokračující ekonomické problémy Evropy, které mají negativní dopady i na domácí hospodářství, očekává Saxo Bank mírný letošní růst hrubého domácího produktu České republiky, a to o 0,2 procenta. Pro rok 2014 odhadujeme zrychlení tempa růstu české ekonomiky na 1,8 procenta.

Každopádně je ale potřeba systematicky zlepšovat situaci na trhu práce, podporovat vznik nových pracovních míst a zaměřit se více na mikroekonomiku. Podporou živnostníků a drobných podnikatelů totiž vláda může pomoci vzniku nových pracovních míst a podpořit tím zaměstnanost.

To se v konečném důsledku projeví i v oživení soukromé spotřeby, což pozitivně podpoří i ekonomický růst.

HDP Česka dle Saxo Bank
ROKHDP (V %)
20111,9
2012-1,3
20130,2 (odhad)
20141,8 (odhad)

Politici by se tak měli především oprostit od politických bojů a naopak se zaměřit na ekonomické oživení, a to především v rámci mikroekonomiky.

Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu