Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pivotékám se daří i na vinařském venkově. Přibývá domácích speciálů

Pivotéky nabízí stále nové značky a druhy piv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivotéky nabízí stále nové značky a druhy piv. | foto: ČTK

PRAHA V Česku přibývá specializovaných obchodů s rozmanitou nabídkou piv, takzvaných pivoték. Podle serveru Pivní recenze.cz jich je již okolo šesti desítek, zhruba o deset více než před rokem. Zatímco ve velkých městech je trh prakticky nasycen, nově pivotéky vznikají již i v mnohem menších obcích.

S rostoucím počtem minipivovarů rozšiřují pivotéky nabídku domácích piv, naopak nabídka těch zahraničních stagnuje, říká předseda Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

IPA i Weißbier

Tmavé pivo - ilustrační foto.

Minipivovary, které nemohou velkým výrobcům konkurovat z hlediska množství vyrobeného piva a ceny, se snaží své zákazníky lákat na jiné pivo, než je v Česku i celosvětově nejrozšířenější ležák.

Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé pivní speciály, což také dělají. Mezi zákazníky je velký zájem například o silná piva typu India Pale Ale či pšeničná piva.

"Velká města mají počty pivoték už víceméně stabilní, trh je před nasycením. Vznikají však pivotéky v menších městech a na vesnicích," dodává Jan Grmela ze serveru Pivní recenze.cz.

Za příklad uvedl obec Petrov u Strážnice na vinařském Hodonínsku se zhruba tisícovkou obyvatel. Tamní pivotéka má podle něj velmi exotickou nabídku, která není samozřejmostí ani v mnohem větších městech.

Rozmáhajícím se trendem jsou podle Grmely pivotéky v ochutnávkových pivnicích. "Ty bývají v podobě dvou, tří lednic s pivem, které si mohou hosté zakoupit domů," podotkl. Dle typu pivnice jde o piva čerstvá česká, často v nabídce však bývají i zahraniční kousky, často špatně dostupné.

Podle Šuráně, který je zároveň spolumajitelem pražské restaurace a pivotéky Pivovarský klub, se v souvislosti s tím, jak v Česku masivně přibývá minipivovarů, mění i sortiment pivoték. "Jednoznačně se zvyšuje podíl domácích piv," uvedl Šuráň.

V nabídce pivoték podle něj v průměru sice stále zhruba ze 60 procent převládají zahraniční piva. "Ale prodej je úplně naopak, více se prodává českého piva než zahraničního," podotkl. Pivovarský klub má podle svého webu kromě šesti čepovaných v nabídce minimálně 240 různých lahvových piv.

U zahraničního prodejci využívají dlouhé trvanlivosti. "Prostě to tam stojí a on si to za čas někdo koupí," řekl. Obrátkovost je podle něj ale vyšší u tuzemského piva. Malé domácí pivovary totiž piva nepasterizují a ta se musí proto brzy vypít.

Pivotéky nabízejí širší sortiment než supermarkety.

Pivotéky nabízejí širší sortiment než supermarkety.

Přibývající pivotéky Šuráň nebere jako nevítanou konkurenci, je za ně naopak rád. "Čím víc poroste počet pivoték, tím i zákazníků, kteří budou vědět, že existuje i jiné pivo než jen český ležák, bude přibývat," řekl.

Počet minipivovarů se za poslední tři roky více než zdvojnásobil a v půlce letošního března jich podle údajů jejich svazu bylo 215. Šuráň tehdy odhadoval, že do konce roku 2015 by jich v zemi mohlo být až 350. Zejména díky pokračujícímu růstu jejich počtu minipivovary loni uvařily o 15 procent piva více než o rok dříve.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz