Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pivovar je překvapivě výdělečný byznys. Jejich počet vzroste až na 400

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA O investice do výroby piva je stále větší zájem. Výdělečný obor už zajímá nejen pivovarnické nadšence, ale stále víc také investory z jiných oborů. Počet minipivovarů má tak vzrůst z dnešních 280 nejméně ke čtyřem stům.

Pořizovací náklady dosahují v průměru šesti až sedmi milionů korun, návratnost u dobře vedeného podniku je zhruba pět let. Restaurační minipivovary tak zažívají v Česku nevídaný rozkvět. Už nejsou doménou jen pivovarnických nadšenců, ale stal se z nich všední byznys jako v každém jiném oboru.

V současné době fungují malé varny už na 280 místech Česka a sami pivovarníci odhadují, že jejich počet ještě poroste, zhruba ke čtyřem stům. Už letos má překročit počet nově otevřených minipivovarů číslovku 300.

„Tempo růstu je skutečně velké a jsme v situaci, kdy některé minipivovary už zanikají. Na druhé straně, pokud má pivovar dobré vedení, může se investice vrátit už do pěti let,“ říká Jan Šuráň, šéf Českomoravského svazu minipivovarů a spolumajitel společnosti Pivo Praha, která se zabývá dodávkami pivní technologie i sama pivo vaří.

Malé a střední pivovary (všechny, které uvaří za rok méně než 200 tisíc hektolitrů) platí sníženou spotřební daň, některé minipivovary mohou na výstavbu čerpat regionální dotace, na druhé straně daňové předpisy a zákony je brzdí stejně jako jiné malé živnostníky. 

Investice na jistotu

Pomalu přibývá i minipivovarů, které neprovozuje živnostník nebo „eseróčko“, ale akciové společnosti s více podílníky. Například „První občanský pivovar v Chomutově“, který sdružuje 92 akcionářů.

Investice do minipivovaru je zkrátka sázka na jistotu. Až na výjimky si navzájem nekonkurují a těží ze stále velké poptávky po místních „rukodělných“ pivech, která se liší od nabídky velkých koncernů. Šuráň si všímá, že největší boom začal během nedávné ekonomické krize.

Lidé, kteří měli peníze, neměli jistotu, kam investovat. A pivovar se ukázal jako jedinečná příležitost. V posledních čtyřech letech tak přibylo mnoho investorů, jako třeba karlovarský byznysmen a obchodník s palivy Karel Holoubek, kteří pivu a pivovarnictví nerozumí, ale nechají si pivovar postavit a provozovat.

Rozjezd pivovaru usnadňují i dotace, které mohou pokrýt dvacet, někde prý až 50 procent nákladů. Některé kraje totiž poskytují z operačních programů dotaci na rozvoj zaměstnanosti a ta může posloužit i při výstavbě minipivovaru s restaurací, případně i hotelem. „Čachry s dotacemi se už dostávají i do našeho byznysu,“ říká jeden z podnikatelů v oboru, který kvůli kontaktům s úřady nechtěl zveřejnit jméno.

Hledá se sládek. Zn. rychle

S rozmachem tohoto byznysu však nastal velký problém s nedostatkem sládků. Ze škol jich odchází k řemeslu méně, než kolik přibývá minipivovarů. Někde tedy jeden sládek vaří ve více pivovarech, někde se narychlo přeškolují třeba vyučení kuchaři.

„Minipivovary obecně jsou přínosem pro celé české pivovarnictví. Ale neplatí to už automaticky pro všechny. Zásadně chybí personál. A někde i kvalitní vybavení. Zákazník si zkrátka musí iv našem oboru hledat to pravé,“ míní Michal Voldřich, majitel jednoho z prvních minipivovarů u nás – Pivovarského dvora Zvíkov.

Pivo každopádně v Česku táhne. A s tím souvisí geometrickou řadou rostoucí počet soutěží a festivalů, který jde do desítek. Od největší komerční přehlídky minipivovarů s názvem Slunce ve skle v Plzni-Černicích po spíše odbornou ochutnávku, kterou pořádá samotný Českomoravský svaz minipivovarů v půli června na Pražském hradě.

 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Do fitness center se dlouhou dobu nesmělo bez roušky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Do fitness center se dlouhou dobu nesmělo bez roušky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Do fitness center se dlouhou dobu nesmělo bez roušky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!