Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pivovary nechtějí platit vyšší daně. Přejmenují proto pivo na víno

Pivovary chtějí změnit pivo na víno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivovary chtějí změnit pivo na víno. | foto: Shutterstock

PLZEŇ Až o tři koruny by se snížila cena půllitru piva, pokud by se začalo od ledna nazývat sladové víno, které by mělo jako všechna ostatní vína nulovou spotřební daň. S tímto návrhem přišel Jiří Fusek, šéf Svazu malých nezávislých pivovarů a zároveň místopředseda Českého svazu pivovarů.

Rozdíl mezi pivem a vínem podle Fuska

"Víno je z hroznů a zkvašeno, pivo je ze sladu a zkvašeno. Rozdíl je, že oni to mačkají a kvasí to, my to vyvaříme a zkvasíme. My tam dáváme navíc ještě energii na vstupu, jinak je to stejný technologický postup. Oni i my máme v nápoji zbytkový cukr, i když z jiných surovin," řekl Fusek.

Plánované zvýšení daně od ledna o třetinu podle Fuska likviduje tradiční české pivovarnictví. Proto zahájil kampaň Dost bylo piva! a požádá patentové instituce, aby se pivu začalo říkat sladové víno. Podle Fuska by se tak z pivařů stali sladaři a z pivovarů sladovary.

"Ve čtvrtek o tomto řešení budu jednat s náměstkem ministra financí. Zbavili bychom se spotřební daně, budeme platit jen DPH a můžeme zlevnit. Když budu počítat i s nárůstem daní od ledna, tak by lidé platili za pivo o 2,50 až tři koruny méně podle stupňovitosti," dodal. U hektolitru desetistupňového piva se zvýší spotřební daň o 42 procent, tedy ze 240 na 340 Kč, což by znamenalo 50 haléřů na půllitru, u jedenáctky by to byla koruna. Ze zvýšení daně z piva by do státního rozpočtu přišlo ročně navíc 1,2 miliardy korun, což je podle Fuska "kapka v moři, která se nedá poznat".

"Dal jsem dohromady pár kolegů, jindy konkurentů, a navrhl jim udělat revoluci. Přicházíme se zcela originální kampaní s heslem Dost bylo piva!," dodal. Pivaři budou stále mluvit o pivě, ale oficiálně to bude sladové víno. Fusek svůj návrh rozeslal všem pivovarům, ministerstvům, novinářům a do konce týdne poslancům.

Svaz vytvoří pracovní skupinu "Sladové víno a nikdy jinak", která bude jednat se 30 institucemi. "Pokud se nám návrh nepodaří prosadit, tak z toho udělejme aspoň švejkovinu, když si ji oni dělají z nás," dodal Fusek, který ještě minulý týden zvažoval, zda nepodá kvůli dani ústavní žalobu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...