29. května 2015 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec roamingu v EU? Ani náhodou. Pomohla lobby operátorů

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Operátoři dokázali prakticky zlikvidovat plán na zrušení roamingu v EU. A pomohly jim přitom vlády členských zemí. Původní datum 15. prosince letošního roku, kdy mělo skončit dražší volání při cestách po Evropě, se posouvá nejdříve na polovinu června 2017.

Navíc se poplatky nejspíš nezruší úplně. Kompromis, který se rýsuje mezi europarlamentem a zástupci států počítá s limitem 50 minut volání, 50 SMS a 150 MB dat ročně. Nadto si budou operátoři účtovat výrazné příplatky.

Podobný osud potkal i zásadní otázku takzvané síťové neutrality, tedy zda budou operátoři omezovat a zpomalovat připojení k internetu podle toho, kdo z online firem jim více zaplatí. 

Původní široká ochrana svobodného internetu schválená loni v dubnu drtivou většinou Evropským parlamentem ale také vzala za své. Vlády vymazaly její definici i ustanovení proti diskriminaci. Naopak přidaly řadu výjimek a odmítají pravidla na ochranu spotřebitelů.

Konečná podoba evropského nařízení má být výsledkem dohody europoslanců a vlád. Jednání probíhají od března a jejich třetí kolo se uskuteční příští úterý 2. června.

Pozice stran jsou diametrálně odlišné. Lotyšské předsednictví vyjednávající za státy navrhuje pouhých 5 minut volání, 5 SMS a 10 MB dat na den, a to jen na 7 dnů ročně. Navíc by měli operátoři ještě dostat dvouleté přechodné období, kdy si udrží svoje zisky, až do června 2018.

Kdo je pro a kdo proti?

Europoslanci to odmítají a chtějí dřívější konec roamingu a řádově vyšší množství – 100 minut volání a 200 MB dat – za domácí ceny. Ještě k tomu bez omezení na počet dnů během roku a s omezením, kolik si budou operátoři při překročení limitu účtovat navíc.

Na podpoře síťové neutrality a zrušení roamingu se shodli i například čeští europoslanci Pavel Telička (ANO) a Luděk Niedermayer (TOP 09). Oproti tomu prooperátorský přístup zaujímá české ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Jana Mládka (ČSSD), které v Bruselu regulaci vyjednává. 

Například v přípravném dokumentu z ledna, který mají LN k dispozici, vyjadřuje plnou podporu lotyšskému návrhu. Některé členské státy jsou přitom k podpoře telekomunikačních firem zdrženlivější.

Volání s mobilem - ilustrační foto

Původnímu návrhu ale nešlo jen o roaming a síťovou neutralitu. Evropské telekomunikační trhy se měly propojit po vzoru USA a ukončit tak nadvládu obvykle trojice operátorů v jednotlivých zemích.

Zbytek ambiciózního návrhu předchozí Evropské komise ale vlády pod vlivem lobby operátorů zcela smazaly. A současná Komise už otevřeně přiznává, že takový plán je mrtvý. Snaží se alespoň protlačit prodej nových frekvencí související s druhou vlnou digitalizace televizního vysílání, které zatím probíhá nekoordinovaně.

Zatímco v Německu je na cestě, na Slovensku je naopak zablokovaný a v Česku chybí jasný plán a strategie státu. 

Za tu odpovídá ministerstvo průmyslu, které ji odebralo Českému telekomunikačnímu úřadu poté, co se do ní ministerští úředníci neúspěšně pokusili dostat zpoplatnění wi-fi. Strategii v zásadě v původní verzi vypracované úřadem předloží ministr Mládek vládě příští středu.

 

Jan Klesla

Najdete na Lidovky.cz