12. června 2011 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plánujete dovolenou? Víme, kde ušetříte

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Kdo si rád dá na dovolené víno, měl by si vybrat s ohledem na cenu nejlépe Slovensko. Tam vyjde totiž nejlevněji. Dvě deci koupíte v restauraci už za dvacet korun. Oproti tomu v Turecku či Rakousku zaplatíte zhruba třikrát víc.

Pivaři se ovšem musí smířit s tím, že s výjimkou Slovenska si budou muset v zahraničí za zlatavý mok oproti tuzemsku připlatit - nejvíce v Rakousku. Na kávu se naopak vyplatí zajet do Itálie. Šálek tu vyjde na dvacet korun.

Delegáti jednotlivých cestovních kanceláří se shodují, že oproti loňsku se v zemích, kam Češi nejraději jezdí na dovolenou, nijak výrazně nezdražovalo. A důvod je jednoduchý. "Cestovní ruch se zotavuje po krizi a nikdo si raději moc nedovoluje zdražovat," vysvětluje celoevropskou situaci Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Růst cen je vidět více jen v Řecku, kde je nyní například stravování v restauracích či ovoce a alkoholické nápoje dražší než v ostatních nejoblíbenějších letních destinacích. V dalších zemích ceny stouply jen výjimečně.

Čtěte také:


"V posledních letech je v Itálii cenový nárůst tak zanedbatelný, že se českým návštěvníkům jeví spíše, že Itálie zlevňuje. Není zde silná domácí koupěschopná poptávka, a obchodníci tak nemají prostor pro zdražování," vysvětluje Andrea Kosohorská, delegátka cestovní kanceláře Nev-Dama z italského střediska Rosolina Mare.

Dražší než loni jsou zlaté šperky a pohonné hmoty
Podobně ani v Turecku ceny nijak výrazně nerostou. Dražší než před rokem je tak nyní z klasických suvenýrů snad jen zlato. "Zdražilo na světových trzích a projevilo se to i tady u zlatých šperků. Ale pořád se dá samozřejmě o ceně smlouvat," říká Markéta Štětková, delegátka Čedoku v Turecku.

1000 Kč má hodnotu...

Bulharsko                  1474
Turecko                     1270
Maďarsko                  1050
Slovensko                 1020
Chorvatsko               1016
PRŮMĚR                    907
Itálie                            770
Řecko                         770
Španělsko                  760
Německo                    720
Rakousko                   690
Velká Británie             690
Francie                       660

S vyššími cenami musí počítat také ten, kdo se chystá vyrazit na dovolenou autem, nebo si jej chce půjčit v cílovém letovisku. V celé Evropě totiž i kvůli nepokojům v severní Africe rostou ceny pohonných hmot. Výjimkou je ovšem Chorvatsko, kde jsou nyní levnější než v tuzemsku. Obecně ovšem platí, že ceny v oblíbených letních destinacích nijak výrazně nerostly. Na druhou stranu česká koruna zpevnila - Češi si tak mohou na dovolené dopřát za stejné peníze víc než před rokem.

Obchodní centra jsou levnější
Jak ale připomínají delegáti cestovních kanceláří, kdo chce ušetřit, musí nakupovat ve větších obchodních centrech a supermarketech.
Mezi pětici zemí, kam jezdí Češi na dovolenou nejčastěji, patří také sousední Rakousko. Co se týká nákupů potravin, nejlevněji se dá nakoupit ve velkých obchodních centrech a supermarketech, kde například ovoce a některé jiné potraviny bývají často levnější než v Česku.

S vyššími cenami, někdy až čtyřnásobnými v porovnání s tuzemskem, musejí lidé naopak počítat zejména při nákupu pečiva nebo zákusků. V Rakousku jsou také mnohem větší rozdíly mezi cenami v obchodech a cenami v restauracích. Půllitr levnějšího piva lze pořídit v supermaketu už za padesát centů, v restauraci ale lidé zaplatí za velké pivo mezi třemi a pěti eury.

V případě ubytování vychází nejlevněji Slovensko, kde se dá sehnat přenocování v kempu pro celou rodinu za necelé čtyři stovky. Jen o sto korun dráž to ovšem vyjde v Chorvatsku. Nejdražší je ubytování v kempu v Turecku, kde není stanování moc obvyklé. Kdo si raději připlatí za přenocování v pensionu, může se třeba s klidem vydat do Řecka.

Tam se totiž dá ubytování pro čtyři osoby najít od necelých sedmi set korun. To je nejméně ze všech a jen o pár desítek korun víc, než kolik by turista zaplatil za řecký kemp. Ceny jsou ve všech zemích velmi rozdílné, závisí na tom, jaký obchod či ubytování člověk zvolí.

 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!