Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plány ČSSD: Paroubek chce firmám diktovat ceny a brát zisky

Jiří Paroubek na tiskové konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek na tiskové konferenci | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA ČSSD chce obnovit regulaci cen v oborech, jako je energetika, plynárenství, vodárenství, telekomunikace nebo bankovnictví, řekl dnes na tiskové konferenci šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ve všech těchto oborech určitá státní regulace existuje, podle sociální demokracie ale dostatečně nefunguje.

Zároveň chce ČSSD prostřednictvím připravovaného nového zákonu o státním podniku využít jejich zisků pro státní rozpočet. Ceny chce strana zmrazit nebo snížit na úroveň srovnatelných zemí EU.

Čtěte více

"České domácnosti tak dnes musí za elektřinu, plyn či vodné a stočné každý měsíc platit výrazně více, než je nutné a než za stejné produkty platí občané v drtivé většině západoevropských zemí," uvedl Paroubek.

Ze zisků státních podniků chtějí sociální demokraté hradit například výstavbu bytů pro mladé rodiny nebo domů pro seniory.

Zatímco z akciových společností se státní účastí si podle ČSSD může stát nechat vyplatit dividendu, státní podniky prý zisky kumulují, investují na finančních trzích a chovají se údajně jako banky. "Typickým příkladem je státní podnik Lesy ČR," poznamenal předseda strany.

Reguluje se prý málo
Ceny za přenos a distribuci elektřiny, za systémové služby, ceny elektřiny pro chráněné zákazníky a ceny elektřiny dodavatele již v současnosti reguluje Energetický regulační úřad. Ve vodárenství funguje jako cenový regulátor ministerstvo financí a ministerstvo zemědělství, resort financí s Českou národní bankou hlídá také bankovnictví. Český telekomunikační úřad dohlíží na telekomunikace.

Podle Paroubka ale tyto úřady neplní svou regulační roli dostatečně, ČSSD proto chce obnovit jejich funkčnost. S návrhem na snížení cen elektrické energie přišla před rokem také KDU-ČSL.

Totalitní praktiky
Návrh sociálních demokratů vzápětí odmítla ODS. "Svými návrhy na regulaci mnoha ekonomických odvětví fakticky (Paroubek) vyhlásil válku proti zájmu lidí. Ohrožení podnikatelů a především těch největších zaměstnavatelů v zemi může vyvolat jenom ještě větší nárůst nezaměstnanosti a pád ekonomiky do ještě větší krize," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek.

V době ekonomické krize je podle šéfa ODS jakýkoliv náznak "vyšší regulace" soukromého sektoru velmi nebezpečný a připomíná začátek komunistického znárodňování. "Dnešní návrh Paroubkových regulací nápadně připomíná totalitní praktiky, kdy se otevírá možnost vydírat velké firmy, zastrašovat je snižováním cen a požadovat desátky," podotkl Topolánek.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...