27. dubna 2019 20:45, aktualizováno  21:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyděláte si tisíckrát víc než běžný zaměstnanec? Šílenství, vzkazuje vnučka Disneyho šéfovi filmového impéria

Výkonný ředitel společnosti Disney Bob Iger byl na premiéře filmu Avengers:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výkonný ředitel společnosti Disney Bob Iger byl na premiéře filmu Avengers:... | foto: Reuters

PRAHA Generální ředitel filmového impéria Walt Disney Bob Iger loni vydělal skoro 66 milionů dolarů (téměř 1,5 miliardy korun). To je 1424krát víc, než je mzdový medián ve společnosti. Na sociálních sítích to za „šílené“ označila Abigail Disney, vnučka spoluzakladatele firmy Roye Disneyho, bratra známějšího Walta.

Bob Iger, šéf americké mediální a zábavní společnosti Walt Disney, si za loňský rok vydělal 65,7 milionů dolarů, což je podle britského deníku The Guardian o 80 procent více v porovnání z předchozím rokem. Osmapadesátiletá režisérku a filantropku a vnučka spoluzakladatele firmy Roye Disneyho to znepokojuje. „Podle všech objektivních měřítek, více než tisícinásobek platového mediánu je šílenství,“ napsala v sérii 22 tweetů k platovým podmínkám ve společnosti, kterou založil její prarodič, Disneyová.

Abigail Disneyová.

Abigail Disney

Tak velké rozdíly v odměňování mají podle Abigail Disney devastující vliv na společnost. I přes velkou kritiku zdůrazňovala, že Iger je podle ní dobrý člověk, který si odměnu zaslouží, ale rozhodně ne tak velkou.

Bob Iger byl za loňský rok odměněn bonusy ve výši 65 milionů dolarů, a to na základě dříve uzavřených smluvních podmínek a příznivé finanční situaci společnosti. 

„Jakmile ten bonus dostal, trochu jsem počítala a vyšlo mi, že by mohl ze svého zvednout všem zaměstnancům mzdu o 15 procent a pořád by mu 10 milionů dolarů zůstalo. Existuje moment, ve kterém jde k těm nejbohatším jednoduše už zbytečně moc dalších peněz,“ řekla Abigail Disney, podle které tento přístup přispívá k výrazným rozdílům a napětí ve společnosti.

V tomto měsíci už žena, která dle svých slov vlastní „nevelký” podíl akcií, nefiguruje však v žádných vedoucích orgánech společnosti, zaujala výrokem adresovaným všem výkonným ředitelům korporací, že pětisetnásobek mzdového mediánu by si „nezasloužil ani sám Ježíš“. Speciálně se pak zaměřila na šéfa společnosti Amazon Jeffa Bezose.

Vnučka spoluzakladatele firmy také kritizuje fakt, že společnost neudělala dost pro to, aby dostatečně odměnila ty, kteří se podílejí na jejím každodenním chodu. Nespokojenost ve firmě se ale pomalu dere na povrch, už loni zaměstnanci zábavního parku Disneyland protestovali poté, co nezisková firma Economic Roundtable publikovala studii s názvem Working for the Mouse (Práce pro myšáka). Podle průzkumu se polovina ze 17 tisíc dotázaných zaměstnanců obávala, že přijde o svůj domov, a každý desátý žil v posledních letech na ulici.

‚Mzdy máme nadstandardní‘

Abigail Disney, která se věnuje natáčení dokumentárních filmů a charitě, se i tak pozastavuje nad tím, proč tak zisková firma platí tak nízké mzdy - často se blížící minimálním.

Vyšší daně pro bohaté

Stejně tak zpochybnila i prémii 1000 dolarů, kterou firma loni vyplatila 125 tisícům zaměstnancům díky změně daňového zákona. „Prémie jsou pěkné. Každý je uvítá. Ale víte, co potěší ještě víc? Přidání. A pokud jsou daňové změny trvalé, není to důvod spíše ke navýšení mezd?“ ptá se.

Filmový gigant se však odvolává na to, že mzdy jsou nadstandardní. „Investovali jsme do toho, aby nástupní mzda dosáhla 15 dolarů  (343 korun) za hodinu, což je dvojnásobek minimální hodinové mzdy v USA,“ řekla mluvčí společnosti Disney Suzi Brownová.

Průměrný roční mzda je ve firmě podle analytické společnosti Equilar 46 127 dolarů,  tedy přibližně 1 milionu korun, což zhruba odpovídá průměrné roční mzdě v USA. To je však podle Abigail Disney málo, společnost je podle ní ziskovější než kdy dřív a měla by podle toho své zaměstnance platit.

Firmě nesoucí hrdě jméno svého zakladatele Walta Disneyho se v posledních letech velmi daří, úspěšně roste od chvíle, co se osmašedesátiletý manažer Iger ujal vedení korporace po Michaelu Eisnerovi v roce 2005. 

Cena akcií od roku 2005 vzrostla z 24 dolarů na dnešních 133 dolarů. V roce 2018 navíc firma dosáhla rekordního zisku ve výši 12,6 miliardy dolarů. K tomu se dají připočítat úspěšné akvizice společností Marvel či Lucasfilm. Ani  všechny tyto úspěchy však podle Disney astronomickou odměnu Igera neospravedlňují.

Abigail Disney poukazuje na nerovnost bohatství a příjmů dlouhodobě, pro tyto účely už darovala přes 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun). Je také členkou organizace Patriotic Millionaires, která volá po vyšších daních pro bohaté.

Lidovky.cz
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!