Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Platforma Spojujeme Česko sdružuje firmy, které chtějí pomoci. Státu i sobě navzájem

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Kvůli boji proti koronaviru vznikla minulý týden nová webová platforma „Spojujeme Česko“. Protipandemickými opatřeními ochromené firmy přes ní mohou nabízet pomoc státu i sobě navzájem. Původním cílem webu bylo zajistit dostatek ochranných a zdravotnických pomůcek, nicméně platforma se rychle rozšířila a pomáhá snižovat dopady i na ekonomickou sféru.

Web spojujemecesko.cz spustila agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zdravotnictví a Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Firmy mohou nabídnout své produkty či služby, anebo naopak požádat fungující společnosti o pomoc - to přes odkaz CoVpoint na webovém rozcestníku. V nabídce serveru najdete desítky dalších projektů, aplikací i chatů, kde virtuální odborníci zodpoví dotazy ohledně koronaviru.

Například vývojářská společnost Meopta, která se za normální situace věnuje výzkumu a konstrukci optických a mechanických součástek se v pátek státu nabídla pro výrobu nedostatkových plicních ventilátorů.

Majitel společnosti Meopta Gerald Rausnitz se tak dohodl po dialogu s ministrem Karlem Havlíčkem. A to i přesto, že s výrobou ventilátorů firma nemá zkušenosti. „Meopta Group má certifikaci a více než desetileté zkušenosti v oblasti výroby lékařských přístrojů,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Jaroslava Blažková. Firma na možnou výrobu ventilátorů vyhradila výrobní i personální kapacitu. „Jsme tedy schopni, pokud by byl zájem, tuto výrobu začít realizovat,“ potvrzuje.

„Zatím se čeká na schválení prototypu ventilátoru a předání dokumentace k výrobě, k níž nabízíme své zdroje,“ vysvětluje Blažková. Meopta prý dokáže vyprodukovat stovky kusů plicních ventilátorů, kapacity ale může ještě navýšit.

Přidat se můžete i vy

Projekty se snaží pokrýt zcela nové potřeby, které v boji se zákeřným koronavirem vznikají. „Misí je propojit co nejvíce firem, které jsou ochotny pomoci státu a příslušným orgánům,“ píše se v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

Mezi první úspěchy platformy se řadí propojení ČVUT a Sigmy Lutín při výrobě ochranné polomasky pro zdravotníky. CzechInvest urychlil certifikaci pokročilého respirátoru, který minulý týden představil Český institut informatiky, robotiky ČVUT v Praze, když jej spojil s výrobcem externích filtrů, tradiční českou firmou Sigma, která splnila přísné požadavky na certifikaci masky. Nejčastějším artiklem dalších propojení pak byly roušky či dezinfekce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...