13. října 2010 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Platy bankéřů na Wall Streetu stoupají, letos budou nejvyšší v historii

Bankéř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankéř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Bankéři na Wall Street si v letošním roce asi vydělají nejvíce v historii. Ukazuje to studie ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ). Podle něj si finančníci v úhrnu přijdou až na 144 miliard dolarů (zhruba 2,6 bilionu Kč). Rekord by tak padl druhým rokem po sobě.

Studie se opírá o výpočty ve zhruba třech desítkách firem, jejichž akcie se obchodují na veřejných trzích. Jsou mezi nimi makléřské firmy i podniky, které nabízejí investiční služby. Tedy banky, hedgeové fondy nebo správcovské společnosti či organizátoři trhů cenných papírů.

Loni se celkový objem vyplacených platů a bonusů na Wall Street vyšplhal na 139 miliard dolarů. Pokud se letos platy zvýší, jak předpokládá studie WSJ, bude to proti loňsku růst asi o čtyři procenta. Ze 35 firem, které bral WSJ v úvahu, se počítá se zvýšením platů ve 26.

Celkem 29 firem ze zmíněných 35 předpokládá, že letos budou mít i vyšší výnosy. Ty se ale nebudou zvyšovat tak rychle, jak mají růst platy.

Navzdory zpomalení růstu se čekají tučné výnosy
Předpokládá se, že výnosy by se mohly zvýšit o 3,5 procenta na 448 miliard dolarů (asi 7,9 bilionu Kč). A to navzdory tomu, že u některých klíčových aktivit se počítá se zpomalením růstu. Týká se to například obchodování s akciemi a dluhopisy.

Obecně by měl Wall Street podle očekávání svým zaměstnancům vyplatit asi 32,1 procenta celkových výnosů. To by byl stejný poměr jako loni. Nejvyšší poměr je z roku 2007, kdy šlo na platy 36 procent výnosů.

Na Wall Streetu byla krize ve skutečnosti jen jeden rok
Zisky finančních společností na Wall Street se během finanční krize sice výrazně snížily, skutečnou krizi měl ale Wall Street jen v roce 2008. Letos by se měly zisky pohybovat kolem 61,3 miliardy dolarů (přibližně 1,1 bilionu Kč). To bude pořád ještě asi o 20 procent méně než v rekordním roce 2006. Tehdy zisky v úhrnu dosáhly 82 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu Kč).

Za stejné období se celková kompenzace pro zaměstnance zvýšila o 23 procent.

"Než se tyto instituce začnou zaměřovat na tvorbu dlouhodobé hodnoty pro akcionáře, a ne na zvyšování výnosů, bude dál k vidění tak ostudná výše platů a bonusů," poznamenal ředitel Weinbergova centra na Delawarské univerzitě Charles Elson. Samotné firmy, které v odhadech WSJ figurují, se nechtějí k očekávané výši platů zatím vyjadřovat.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.