Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Platy manažerů opět rostou. Milion měsíčně není výjimkou

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Výdělky topmanažerů zůstávají letos stabilní nebo oproti loňsku mírně rostou. Majitelé velkých podniků však začali víc hlídat, nakolik je manažer pro firmu přínosem. Ti, co nesplnili očekávání, musí častěji než v minulosti z firmy odcházet.

Přísnější metr na manažery přineslo krizové období let 2008 a 2009. "Recese vyústila ve fakt, že řada manažerů své posty neobhájila a museli zkusit štěstí jinde," tvrdí Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů ve společnosti PwC Česká republika.

ČTĚTE TAKÉ:


Velké společnosti před příchodem krize vyplácely manažerům bonusy takřka automaticky. V posledních letech to tak snadné není. "Jednoznačně došlo ke zpřísnění pravidel pro výplatu bonusů, ale zároveň k větší transparentnosti pravidel pro jejich vyplácení," říká Radka Červinková, manažerka oddělení podnikového poradenství společnosti Deloitte.

Význam pohyblivé složky platu manažerů oproti pevně danému základu výrazně narostl. "Bonusy tvoří stále větší část odměn. Dříve u vrcholového managementu platilo, že měli 70 až 80 procent příjmu jako fixní plat, dnes je to od 50 do 60 procent," uvedl Josef Papp, headhunter a šéf české pobočky firmy Stanton Chase.

Kolik vydělávají ředitelé největších českých společností 1

Dvě skupiny manažerů
Před nástupem ekonomické krize v roce 2008 si topmanažeři mohli doslova diktovat podmínky. Také zde se situace změnila. "Tady musíme rozlišovat mezi úzkou skupinou manažerů , kteří jsou schopni firmu a její výsledky svými schopnostmi velmi ovlivnit, a mezi manažery, kteří fungují spíše jako správci a prodloužené ruky svých nadřízených," zdůraznil Jan Brázda, vedoucí partner firmy Constellation.

Kolik vydělávají ředitelé největších českých společností 2

Manažerští lídři si můžou vyjednat velmi zajímavé podmínky, jež často zahrnují i podíl na zisku. Naopak manažeři z druhé skupiny se víceméně musí spokojit s tabulkovými platy.

A jak tabulkové platy vypadají? Podniky s tržbami v řádu miliard korun podle analýzy firmy Aon Hewitt platí například finančnímu řediteli 120 až 200 tisíc korun za měsíc, personální nebo výrobní ředitel může počítat s příjmem včetně odměn v rozmezí 100 až 170 tisíc.

Celkové příjmy topmanažerů během minulých dvou let nerostly, často se dokonce snižovaly. Když v roce 2009 vrcholila krize, podniky začaly šetřit na manažerských benefitech i bonusech. Až letošní rok přinesl zlepšení.

Kolik si vydělají šéfové středně velkých podniků

"Každoroční nárůsty mezd se po dvou letech stagnace opět dostávají na pořad dne, firmy jsou však již opatrnější a nárůsty nad úroveň inflace musí být opodstatněné, nikoliv automatické," dodala Červinková.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...