Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Platy manažerů opět rostou. Milion měsíčně není výjimkou

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Výdělky topmanažerů zůstávají letos stabilní nebo oproti loňsku mírně rostou. Majitelé velkých podniků však začali víc hlídat, nakolik je manažer pro firmu přínosem. Ti, co nesplnili očekávání, musí častěji než v minulosti z firmy odcházet.

Přísnější metr na manažery přineslo krizové období let 2008 a 2009. "Recese vyústila ve fakt, že řada manažerů své posty neobhájila a museli zkusit štěstí jinde," tvrdí Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů ve společnosti PwC Česká republika.

ČTĚTE TAKÉ:


Velké společnosti před příchodem krize vyplácely manažerům bonusy takřka automaticky. V posledních letech to tak snadné není. "Jednoznačně došlo ke zpřísnění pravidel pro výplatu bonusů, ale zároveň k větší transparentnosti pravidel pro jejich vyplácení," říká Radka Červinková, manažerka oddělení podnikového poradenství společnosti Deloitte.

Význam pohyblivé složky platu manažerů oproti pevně danému základu výrazně narostl. "Bonusy tvoří stále větší část odměn. Dříve u vrcholového managementu platilo, že měli 70 až 80 procent příjmu jako fixní plat, dnes je to od 50 do 60 procent," uvedl Josef Papp, headhunter a šéf české pobočky firmy Stanton Chase.

Kolik vydělávají ředitelé největších českých společností 1

Dvě skupiny manažerů
Před nástupem ekonomické krize v roce 2008 si topmanažeři mohli doslova diktovat podmínky. Také zde se situace změnila. "Tady musíme rozlišovat mezi úzkou skupinou manažerů , kteří jsou schopni firmu a její výsledky svými schopnostmi velmi ovlivnit, a mezi manažery, kteří fungují spíše jako správci a prodloužené ruky svých nadřízených," zdůraznil Jan Brázda, vedoucí partner firmy Constellation.

Kolik vydělávají ředitelé největších českých společností 2

Manažerští lídři si můžou vyjednat velmi zajímavé podmínky, jež často zahrnují i podíl na zisku. Naopak manažeři z druhé skupiny se víceméně musí spokojit s tabulkovými platy.

A jak tabulkové platy vypadají? Podniky s tržbami v řádu miliard korun podle analýzy firmy Aon Hewitt platí například finančnímu řediteli 120 až 200 tisíc korun za měsíc, personální nebo výrobní ředitel může počítat s příjmem včetně odměn v rozmezí 100 až 170 tisíc.

Celkové příjmy topmanažerů během minulých dvou let nerostly, často se dokonce snižovaly. Když v roce 2009 vrcholila krize, podniky začaly šetřit na manažerských benefitech i bonusech. Až letošní rok přinesl zlepšení.

Kolik si vydělají šéfové středně velkých podniků

"Každoroční nárůsty mezd se po dvou letech stagnace opět dostávají na pořad dne, firmy jsou však již opatrnější a nárůsty nad úroveň inflace musí být opodstatněné, nikoliv automatické," dodala Červinková.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.