26. října 2012 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plenky Huggies zmizí z obchodů. Trh ovládnou Pampers

Pleny Huggies | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pleny Huggies | foto: huggies.cz

PRAHA Americký výrobce hygienických potřeb Kimberly-Clark se rozhodl ukončit prodej plenek Huggies na většině trhů ve střední a západní Evropě. V rámci škrtů se firma hodlá zbavit pěti továren a propustit až 1500 zaměstnanců. Českých výrobních závodů by se ale propouštění nemělo dotkout.

Výrobce papírových kapesníků Kleenex stáhne Huggies z většiny evropských trhů do 31. března . Například v Itálii ale budou na pultech obchodů i poté stále k dostání.

Tuzemský trh s plenkami by tak měla ovládnout současná jednička v prodeji plenek a největší konkurent Kimberly-Clark – společnost Procter &Gamble s plenkami Pampers. Ty mají v současnosti 44procentní podíl na trhu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Na evropském trhu s plenkami působíme přes dvacet let a několikrát jsme se pokoušeli zde uspět. Nakonec jsme ale došli k závěru, že větší hodnoty pro akcionáře dosáhneme spíš odchodem z tohoto byznysu než snahou o jeho ovládnutí,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel společnosti Thomas Falk.

V Česku se propouštět nebude

Evropské podniky Kimberly-Clark, které firma hodlá zavřít, sice operovaly s příjmy kolem půl miliardy dolarů ročně, jejich provozní zisk byl ale zanedbatelný. Společnost se chystá propustit až 1500 zaměstnanců a zbavit se pěti továren. O které půjde, není zatím jisté.

Jeden ze závodů Kimberly-Clark se přitom nachází i v Česku. V Jaroměři nedaleko Hradce Králové v roce 1996 pohltila americká firma společnost Zisoft-Bobi. České továrny by se škrty neměly dotknout.

„Oznámené změny nebudou mít na jaroměřský závod přímý dopad, bude fungovat jako dříve. V Jaroměři neplánuje firma žádné propouštění, ale jako organizace musíme nadále pružně reagovat na potřeby kontroly nákladů,“ uvedla na dotaz deníku MF DNES Jana Lutonská z českého zastoupení Kimberly-Clark. Druhý závod v Litovli, který se zaměřuje na dámskou hygienu, bude podle ní „fungovat beze změn dál“.

Jaroměřský podnik z části vyrábí i plenky Huggies a plánované zastavení jejich výroby by podle deníku mohlo ovlivnit i další významnou českou společnost. Znojemská firma Pegas Nonwovens totiž dodává na výrobu plenek netkané textilie.

mevMartin Nevyhoštěný, Reuters

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.