Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vinice v Česku mizí, plocha se snížila o 77 hektarů. Menších podniků ubývá

Vinice v Mělniku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinice v Mělniku. | foto: Petr Wojnar

BRNO Plocha vinic v České republice se ve srovnání s loňským rokem snížila o 77 hektarů na 18 111 hektarů. Na svých internetových stránkách o tom informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který údaje o rozloze vinic registruje.

„Z aktuální sumarizace údajů vyplývá snížení plochy vinic o 77 hektarů oproti loňskému roku, na celkem 18 111 hektarů. Na této ploše hospodaří 16 490 pěstitelů. Jejich počet je menší než v minulém hospodářském roku o 848,“ uvedl ústav na svých stránkách.

Čísla naznačují, že se zvyšuje koncentrace vinohradnické výroby, podle ÚKZÚZ ubývá malých podniků.

V celém Česku se pěstuje nejvíce bílých moštových odrůd, celkem na ploše 12 951 hektarů, modré moštové odrůdy, z nichž se vyrábí červené víno, zabírají plochu 5116 hektarů, na zbylých 44 hektarech se pěstují stolní a podnožové odrůdy a malá část z nich slouží k pokusům.

Naprostá většina vinic v Česku je na Moravě, celkem 17 434 hektarů, v Čechách pěstují hrozny na ploše 677 hektarů. Nejpopulárnější odrůdou je Veltlínské zelené pěstované na 1638 hektarech, následuje Müller Thurgau na 1410 hektarech a Ryzlink rýnský na 1365 hektarech. Z modrých odrůd je nejčastěji zastoupena Frankovka na 1031 hektarech.

Od začátku letošního roku vysadili vinaři 282 hektarů nových vinic, z toho 237 hektarů s bílými moštovými odrůdami. Mezi novými výsadbami je nejvíce odrůdy Pálava s 31 hektary, následuje Ryzlink rýnský s 30 hektary, z modrých odrůd vysadili vinaři nejvíce Rulandského modrého, a to 13 hektarů.

Výsadba nových vinic podléhá povolení úřadu podle kvót stanovených Evropskou unií. Kvóta pro novou výsadbu pro letošní rok je 181 hektarů, vinaři mohou každý rok o povolení žádat do konce února. Toto povolení ale platí tři roky, do nichž si vinaři mohou výsadbu rozdělit.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...