22. února 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plyn, či uhlí? Na stát se valí velká lobbistická masáž

Uhelná elektrárna Prunéřov (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelná elektrárna Prunéřov (ilustrační foto). | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Zůstanou v Česku kouřící uhelné elektrárny a teplárny, nebo je nahradí menší zdroje na plyn, které najdeme doslova na každém rohu?

Jasno má být v půli roku, kdy vláda přijme svou novou energetickou strategii. Do té doby se očekává tvrdý střet uhelné a plynárenské lobby před státními úředníky.

Na jedné straně stojí zástupci plynárenských společností, kteří žehrají na okrajový význam zemního plynu při výrobě elektřiny v Česku. Tvrdí, že jsou schopni nahradit uhelné teplárny, kterým v nejbližších letech končí dodávky paliva.

Naopak za zajištění dlouhodobých dodávek hnědého uhlí lobbují majitelé uhelných tepláren. Ti požadují přednostní přístup ke zbývajícímu uhlí. Volají dokonce i po prolomení těžebních limitů v severních Čechách. "Rozhodnutí již nelze odkládat ani v řádu měsíců, natož let," varuje ředitel teplárenského sdružení Martin Hájek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!