Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plyn může do Česka přitéct i přes Alpy. Bude zájem?

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

PRAHA  Česku se rýsuje další možnost, jak snížit závislost na dovozu ruského plynu. Vedle projektu severojižního propojení plynovodních sítí od Polska po Chorvatsko se objevil ještě druhý mezinárodní projekt.

Tentokrát se na spolupráci dohodli provozovatelé páteřních plynovodů v Česku, Rakousku, Bavorsku a Slovinsku. Projekt je zatím v prvotní fázi, kdy majitelé plynovodů mapují zájem obchodníků.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jedná se o aktivitu, která má nezávazně zmapovat zájem obchodníků s plynem o nové přepravní kapacity," vysvětluje mluvčí české společnosti NET4GAS Milan Řepka.

V případě realizace záměru by došlo k propojení plynovodů od severovýchodní Itálie až po jižní Čechy, kde by se nové potrubí napojilo na stávající tranzitní plynovod. Česko by tak získalo přístup k plynu ze severní Afriky i ke zkapalněnému plynu, který směřuje na lodích do italského přístavu Porto Viro.

Projekt za téměř 50 miliard korun

Nový projekt, známý pod zkratkou 5GL, se vyvinul z původně rakouského projektu Tauernského plynovodu, který měl protnout střední část země přes náročný alpský terén. Náklady na jeho výstavbu budou nejvyšší – okolo 1,2 miliardy eur.

Celý projekt včetně propojení do Česka, Bavorska, Itálie a Slovinska má vyjít téměř na dvě miliardy eur, tedy na necelých 50 miliard korun.

Projekt plynovodu 5GL a jeho předpokládaná trasa

Projekt plynovodu 5GL a jeho předpokládaná trasa

Průzkum trhu končí v polovině října, do konce měsíce pak potenciální investoři zveřejní výsledek průzkumu. Pokud bude zájem obchodníků dostatečný, nové plynovody by mohly zahájit provoz již v roce 2017.

Propojování národních trhů je v souladu s politikou Evropské unie. "Cílem EU je vytvořit jednotný trh s plynem do roku 2020. A je připravena poskytnout na výstavbu propojení dotace," zmínil jednatel poradenské firmy ENA Vladimír Štěpán.

Provozovatel českých plynovodů NET4GAS měl zájem o výstavbu propojení do Rakouska již dříve. Dosud však počítal s plynovodem z jihomoravského Lanžhotu do obchodního místa v Baumgartenu u Vídně.

Společnost však nechce říci, zda nový projekt znamená konec původního projektu Lanžhot–Baumgarten. "V současné době není možné v této věci cokoli predikovat. Nejdříve musí proběhnout vyhlášený průzkum trhu, který bude následně vyhodnocen participujícími subjekty," dodává Milan Řepka.

Projektů je více

Propojení plynovodní sítě mezi Českou republikou a Rakouskem zatím schází. Zájem o jeho výstavbu však mají i další energetické skupiny. Jednou z nich je česká skupina CE Group, která by chtěla do tří let uvést do provozu nový plynovod nazvaný Mozart.

Téměř sto kilometrů dlouhé potrubí má vést na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny, poté bude pokračovat dále do Rakouska, kde se napojí na hlavní dálkový plynovod.

O jiném propojení, vedoucím od Českých Budějovic na jih do Rakouska, uvažuje koncern E. ON. Podle odborníků na plynárenství není reálné stavět tolik linek. "Často se stává, že se objeví pět i více podobných projektů a nakonec se zrealizuje jen jeden z nich," zmínil Vladimír Štěpán.

Náhradní řešení, jakými jsou severojižní propojení nebo nový projekt 5GL, mohou aspoň zčásti přispět k omezení závislosti na ruském plynu. Původní záměr dovést do střední Evropy plyn z kaspické oblasti a Blízkého východu díky projektu Nabucco se totiž neustále komplikuje a oddaluje.

Původní tahoun projektu, německý koncern RWE, podepsal v červenci memorandum o budoucí spolupráci s ruským Gazpromem. Také další akcionáři jako například maďarský MOL a rakouské OMV váhají mezi podporou plynovodu Nabucco a spoluprací s ruským Gazpromem na konkurenčním projektu South Stream.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!