24. října 2012 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plyn nezlevní. Sliby vzaly za své a lobbisté plynařů si mnou ruce

Plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Slibované zlevnění dodávek zemního plynu od ledna nebude. Plynařům podporovaným Hospodářskou komorou se podařilo původní záměr Energetického regulačního úřadu zvrátit.

Regulační úřad vedený Alenou Vitáskovou chtěl zohlednit skutečnost, že provozovatelé plynárenských sítí málo investují. Chtěl jim proto ořezat výši plateb za distribuci, kterou zákazníci hradí v celkové ceně zemního plynu.

ČTĚTE TAKÉ:


Ještě v září regulátor sliboval, že platby za distribuci plynu klesnou. „Vlivem aplikace faktoru investičního dluhu může dojít ke snížení ceny za distribuci a přepravu plynu v průměru až o sedm procent,“ uvedla tehdy mluvčí úřadu Jarmila Lehnerová.
V koncové ceně pro domácnosti se tato změna mohla projevit snížením až o dvě procenta.

Jenže plynařům se podařilo nebezpečí nižších plateb - a tedy i nižších zisků - zažehnat. Našli přitom nečekaného spojence -Hospodářskou komoru. Ta místo hájení zájmů tisíců svých členů z řad podniků všech velikostí lobbovala za zájmy šesti regionálních distributorů plynu a jednoho provozovatele páteřní sítě plynovodů. Vyplývá to z dokumentů, které mají LN k dispozici.


Najdete na Lidovky.cz