12. ledna 2009 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plyn spustí v úterý v osm hodin

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: AFP

BRUSEL/MOSKVA Dodávky plynu z Ruska do Evropy by mohly být obnoveny v úterý v 8:00 SEČ. Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Stejný čas o chvíli později potvrdil i šéf společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv. Podle něj bude možné spustit plyn, pokud se neobjeví žádné další překážky.

Cestu k obnovení dodávek by měla definitivně otevřít smlouva o monitorování dodávek, kterou dnes v Bruselu opětovně podepsala Evropská komise, Ukrajina a Rusko. Smlouvu sice všechny zúčastněné strany podepsaly již v neděli, ale Kyjev k ní doplnil deklaraci. V reakci na to Rusové prohlásili dohodu za neplatnou.

Rusko přerušilo tok plynu přes Ukrajinu do Evropy minulý týden ve středu. Některé státy se přitom ocitly v nouzi kvůli ubývajícím zásobám. Krize postihla i Česko, ale jemu zásoby bez problémů stačily a přerušením dodávek nebyly postiženy ani firmy, ani občané.

Po otevření kohoutků by měl být ruský plyn na slovensko-ukrajinské hranici zhruba za 36 hodin, na českých hranicích za dalších 12 hodin.

Spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Přes Ukrajinu do Evropy obvykle proudí 80 procent ruského plynu, který kryje asi pětinu evropské spotřeby.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.