9. května 2011 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plynaři nebudou muset tvořit zásoby na zimu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Konkurence na trhu s plynem nebude omezena, radují se dodavatelé. Zůstane zde riziko výpadku dodávek plynu, varují jiní. Návrh, aby dodavatelé zemního plynu tvořili povinné rezervy na zimu, z energetického zákona vypadl.

Poslanec Václav Mencl (ODS) přišel s uvedeným návrhem během projednávání novely energetického zákona. Podle Menclova záměru měli všichni dodavatelé plynu disponovat na počátku topné sezony skladovací kapacitou v zásobnících, a to ve výši nejméně 20 procent roční dodávky plynu.

Čtěte také:

Podle poslance je povinnost tvorby zásob v zákoně již nyní, chybí zde však konkrétní číslo. "V souhrnu znamená naplnění navrhované povinnosti využití méně než poloviny skladovací kapacity, a nelze tedy hovořit o omezení hospodářské soutěže," uvedl Mencl pro LN.

Budou zásobníky ztrátové?
Podle kritiků však za tímto návrhem stály zájmy firem, které vlastní podzemní zásobníky nebo připravují jejich výstavbu. Zájem o využití zásobníků totiž v posledních letech klesá a roste riziko, že investice do zásobníků budou ztrátové. "Jednoznačně se jedná o lobbing společností, které mají zásobníky. Poslední dobou klesá zájem, a tedy i cena této služby," potvrzuje informace LN ředitel společnosti Lumius Miloň Vojnar.

Spotřeba plynu během roku výrazně kolísá, v zimních měsících je mnohonásobně vyšší než v létě. Výkyvy ve spotřebě však lze řešit i jinak než pomocí tvorby zásob. Mnozí dodavatelé upřednostňují nákup na burzách a obchodních místech, případně mají takové smlouvy o nákupu plynu, které změnu odebíraného množství umožňují.

Poslanecká sněmovna se na podpoře Menclova návrhu neshodla. Pro návrh hlasovalo jen 52 zákonodárců.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.