8. října 2009 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plynaři vypustili do potrubí 'chytré ježky'. Prověří 900 kilometrů

Mechanický ježek, který se používá na čištění a kontrolu ropovodů a plynovodů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mechanický ježek, který se používá na čištění a kontrolu ropovodů a plynovodů. | foto: MeroReprofoto

PRAHA Společnost RWE Transgas Net spustila inspekci 900 kilometrů plynovodů. Jejich provozní čištění a kontrola se provádí takzvaným chtrým ježkem. Ten díky přetlaku plynu prochází plynovodem jako píst a přitom potrubí čistí a následně kontroluje jeho stav.

Většina z nich se nachází na území České republiky, část je přeshraničních. Kontrola potrubí zatím žádné vážné vady neodhalila.

RWE Transgas Net prověřuje každý plynovod od vnitřního průměru 300 milimetrů minimálně jednou za osm let. Letošní kontrola se uskutečňuje na potrubí o průměru 900 milimetrů.

Mechanický ježek, který se používá na čištění a kontrolu ropovodů a plynovodů.

Vnitřní inspekce plynovodů i jejich provozní čištění se provádí takzvaným ježkem. Zařízení díky přetlaku plynu prochází plynovodem jako píst a přitom potrubí čistí a následně kontroluje jeho stav. Ježek je schopen zjistit například vnitřní i vnější korozi, vrypy, deformace, boule nebo kovové předměty.


Mechanický ježek, který se používá na čištění a kontrolu ropovodů a plynovodů.

RWE Transgas Net zajišťuje přepravu zemního plynu přes území ČR, na českém území provozuje síť plynovodů o celkové délce 3642 kilometrů. Firma, která je součástí energetického koncernu RWE, vznikla v lednu 2006 oddělením přepravy zemního plynu od obchodu s plynem.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.