7. prosince 2009 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plynová krize? Česko hlásí: letos jsme připraveni

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

BRUSEL Česko je na případnou plynovou krizi v zimních měsících, připraveno lépe než v loňském roce. Novinářům to dnes v Bruselu po jednání unijních ministrů energetiky řekl ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

V loňském roce Rusko přerušilo tok plynu do EU poté, co mu Ukrajina za něj nezaplatila. Následná plynová krize poškodila ekonomiku hned několika členských států unie, mimo jiné i Slovenska.

"Myslíme si, že jsme připravení lépe než loni. Nemáme ale žádné signály, že by se ta situace měla opakovat," uvedl Tošovský. Podle něj má provozovatel plynové soustavy, kterým je v Česku RWE, naplněné zásobníky a pokud potřebuje rychlou dodávku, nebere plyn ze zásob, ale nakupuje jej na burze.

Rezervy by tak Česku mohly vystačit delší dobu, pokud by to bylo potřeba. V současnosti se však nezdá, že by se krize z loňského roku měla opakovat.

Ukrajina platí Rusku za odběr plynu vždy sedmý den v měsíci. Listopadovou splátku již zaplatila a zdá se, že zaplatí nebo již zaplatila i prosincovou. "Nemáme informace o tom, že by (peníze) nepřišly. To už bychom nejspíš věděli," dodal Tošovský.

Kyjev se s Moskvou o platby za plyn už několikrát přely, zpravidla na přelomu roku, kdy začínají platit nové smlouvy. Jejich vzájemný spor už vícekrát přerostl v zastavení dodávek, takže řada evropských zemí se uprostřed zimy ocitla bez plynu. Činitelé EU mají obavy, aby se podobná situace neopakovala.

Lidovky.cz, ČTK