Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plýtváte miliardami na 'zelené technologie', řekl Klaus Britům

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LONDÝN Podle českého prezidenta Václava Klause Británie plýtvá miliardami liber na větrné elektrárny a solární panely, protože politici si nedovolí zpochybnit přehnaná tvrzení vědců o globálním oteplování. Uvedl to britský deník The Times, který přinesl rozhovor s Václavem Klausem.

Klaus řekl, že britský konzervativní premiér David Cameron dělá chybu, když prohlašuje, že povede "nejzelenější vládu v historii". Investice do obnovitelné energie, jako je plán Británie vydat sto miliard liber (2,8 bilionu korun) na pobřežní větrné elektrárny, jsou podle něj horentně nákladné a zvýší ceny energie.

Největší skeptik na světě
"Je to plýtvání vašimi penězi a mými penězi," řekl Klaus, kterého The Times označily za nejvýše postaveného skeptika vůči globálnímu oteplování na světě.

Klaus v rozhovoru odmítl, že by existovala vědecká shoda o změně klimatu a řekl, že každý den dostává "důležité vědecké studie o nesmyslu globálního oteplování". Vědci, kteří zpochybňují podíl lidí na globálním oteplování, jsou podle něj terčem zastrašování.

Deník napsal, že Klaus protiřečí oficiálnímu stanovisku své vlastní země, když zpochybňuje dohodu z loňského summitu OSN v Kodani o zmírnění růstu průměrné teploty Země. Česká republika na dohodu přistoupila, ale Václav Klaus řekl, že stanovovat limity nemá smysl, protože přirozené výkyvy teplot zdaleka převýší jakýkoli vliv člověka.

'Změna klimatu je největším selhání trhu'
The Times také citovaly představitele ústavu pro výzkum změny klimatu na prestižní Londýnské ekonomické škole Boba Warda, podle kterého "má prezident Klaus velmi vyhraněné ideologické názory na svobodný trh a neuvědomuje si, že změna klimatu je výsledkem největšího selhání trhu, jaké jsme kdy viděli".

"Reakcí by měla být snaha toto selhání trhu napravit a ne předstírat, že neexistuje," uvedl Ward. "Jako ekonom by (Klaus) měl uznat, že je množství ekonomických důvodů pro akce související s klimatickou změnou. Kdyby se nesnižovaly emise, bylo by to dlouhodobě mnohem nákladnější," dodal Ward.

Václav Klaus měl v úterý přednášku v londýnském institutu Global Warming Policy Foundation, který sdružuje skeptiky vůči globálnímu oteplování.

V rozhovoru s The Times stejně jako při přednášce mluvil o tom, že myšlenka lidmi způsobeného globálního oteplování politiky přitahuje, protože jim umožňuje lépe kontrolovat společnost. Současně ale uvedl, že mu mnoho světových politiků soukromě řeklo, že sdílejí jeho skepsi, ale nechtějí pochyby připustit veřejně, protože se obávají, že by to znamenalo politickou sebevraždu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!