Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeňský kraj má poprvé nejnižší nezaměstnanost v zemi. Předstihl Prahu

Instalace solárního panelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace solárního panelu. | foto: Shutterstock

PLZEŇ Plzeňský kraj má historicky poprvé nejnižší nezaměstnanost v Česku. Dříve vévodila statistikám vždy Praha. Minulý měsíc v hlavním městě klesl počet lidí bez práce ze 4,0 na 3,9 procenta, v Plzeňském kraji byla ještě o desetinu nižší.

V celém Česku se snížil podíl nezaměstnaných o tři desetiny procenta na 5,4 procenta, bez práce bylo 394.789 lidí.

Podíl nezaměstnaných v Plzeňském kraji v květnu klesl z dubnových čtyř procent na 3,8 procenta. Před rokem byl o 0,8 procentního bodu vyšší. V červnu by měla nezaměstnanost stagnovat.

TRH PRÁCE

K poslednímu květnu bylo v regionu bez práce 15 384 lidí, což bylo o 909 méně než před měsícem a proti loňskému květnu o 3294 méně. Nabídka zaměstnání v Plzeňském kraji se opět mírně zvýšila, lidé si mohou vybrat z více než 10 800 volných míst.

Podíl nezaměstnaných se vypočítává z počtu dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. V kraji jich bylo v květnu 14 325, meziměsíčně o 965 méně a meziročně o 3413 méně.

Polepšily si venkovské okresy

Nezaměstnanost klesla ve všech sedmi okresech Plzeňského kraje. Nejvíce, o čtyři desetiny bodu, se snížila na Domažlicku, a o tři desetiny na Klatovsku, tedy ve venkovských okresech, kde je nejvyšší nabídka sezonních prací. V dalším venkovském okrese, na Tachovsku, kde je dlouhodobě nejvyšší podíl nezaměstnaných v kraji, klesla o dvě desetiny na 5,1 procenta.

Ke konci května tam evidovali 1313 volných pracovních míst, o 36 více než v dubnu a o 353 více než před rokem. Na jedno místo tam připadá 1,4 uchazeče, v dubnu to bylo 1,5.

V Plzni bylo k dispozici 3725 volných míst, o 1926 více než před rokem. Na jedno místo tam připadá 1,4 uchazeče. Na Klatovsku je 1517 volných pracovních míst a na jednu pozici tam mají 1,5 uchazeče. Mezi 680 až 1650 volnými místy hlásí Rokycansko, jih a sever Plzeňska a Domažlicko.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...