Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
11. února 2011 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeň zasadí 100 tisíc japonských topolů. A pak je všechny spálí v teplárně

oheň, požár | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy oheň, požár | foto: Reprofoto

PLZEŇ Rychle rostoucí dřeviny, které jako palivo do kotle na biomasu využije Plzeňská teplárenská, pěstuje na 15 hektarech svých pozemků město Plzeň. Zhruba 100.000 japonských topolů, vysázených mezi dálničním tunelem Valík a řekou Úhlavou, bude městu přinášet výnosy v řádech milionů korun. Novinářům to řekl Stanislav Janský z oddělení městských lesů Správy veřejného statku města Plzně.

První sklizeň a příjem se očekává v roce 2014. "Životnost plantáže se předpokládá 20 let, poté už je rostlina vyčerpaná. V tomto období by měl být porost čtyřikrát až pětkrát vytěžen a zpracován na štěpku," dodal. Za pět let vyroste topol o osm až deset metrů. Strom se samovolně obnovuje z pařezů. Po 20 letech může být na místě znovu založena podobná plantáž anebo se plocha využije k zemědělství.

Topol je výhřevností podobný buku nebo bříze

"Ekonomická rentabilita je lepší než při běžné zemědělské činnosti," řekl Janský. Ročně získá město z plantáže sedm až deset tun sušiny. Výhřevnost japonského topolu je stejná jako u spalování březového i bukového dřeva.

Sukcesní bříza

Topol ale hoří rychleji, na objem ho musí být více, ale hmotnost je srovnatelná s břízou a bukem.

Pro potřeby městské teplárny, která letos plánuje spálit až 200.000 tun biomasy, pěstuje kolem Plzně "energetické porosty" řada firem. "Nejčastěji právě japonský topol," uvedl Janský.

Na plantáži, která je pilotním projektem, provádí městské lesy a Výzkumný ústav pro krajinu a okrasné zahradnictví výzkum těchto dřevin, zejména rychlosti růstu, produkce a vývoje obsahu živin v půdě. Porosty je nutné ošetřovat proti nebezpečným rostlinám.

Podzim - ilustrační foto

Podobné využití dalších pozemků

Plzeň vlastní 800 hektarů zemědělských pozemků. Na všechny má dlouhodobé smlouvy se soukromými zemědělci. Pozemek u Valíku byl volný, protože dříve sloužil jako zařízení staveniště tunelu na D5. Zvažujeme ještě osázet vrbou nedalekých osm hektarů u řeky, řekl Janský. Výhledově nevyloučil ani možnost využití dalších městských pozemků.

Sklizeň zajistí externí firma, podobně jako zpracovávání klestu ze 4000 hektarů městských lesů. Město nemá obří štěpkovače, uvedl Janský. Prodej klestu kryje náklady na vyklízení lesa.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...