Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeňská Škoda Electric zmodernizovala 32 bostonských trolejbusů za 100 milionů korun

Poslední z celkem 32 vozů, předaných společností Škoda Electric dopravnímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední z celkem 32 vozů, předaných společností Škoda Electric dopravnímu... | foto: ČTK

PLZEŃ Škoda Electric předala dopravnímu podniku v Bostonu poslední z 32 modernizovaných trolejbusů. Plzeňský podnik v USA rekonstruoval 32 svých vozů s místní firmou MMA. Škodovka tam uzavřela kontrakt na kompletní modernizaci 32 vozů za 100 milionů korun v roce 2014. V úterý to řekl projektový manažer Marek Rottenborn. Škoda Electric tím navázala na svoji dodávku z let 2004 až 2005, kdy vyrobila vozy s firmou Neoplan USA.

„MMA prováděla generální opravu karoserií trolejbusů, a to v jejím závodě v nejsevernější části USA ve městě Limestone ve státě Maine. Závěrečné testování a samozřejmě i přejímka vozidel se odehrávaly přímo v Bostonu,“ řekl Rottenborn. Každý trolejbus musel před dodávkou do Bostonu zkušebně najet v Maine 400 mil.

Na projektu v USA pracovali také škodováčtí odborníci z Plzně, hlavně specialisté na montáž a technici ze zkušebny, kteří modernizovali elektrickou část vozu. „Prováděli jsme upgrade a kontrolu střešních kontejnerů, úpravu sběracího systému, kontrolu a kompletní testování celého vozidla a podporu modernizace dieselgenerátoru,“ dodal.

Plzeňské trolejbusy v několika amerických městech

Škoda Electric už prodala do USA stovky trolejbusů. Konkrétně šlo o 57 vozů do Daytonu v letech 1995 až 1999 a 273 trolejbusů do San Franciska v letech 2001 až 2004. V létě 2015 začaly sloužit v trolejbusech pro Seattle a San Francisco nové motory z Plzně. Projekt s možnými opcemi může dosáhnout až 530 trolejbusů, zatím šlo o 201 vozů.

Podle ředitele divize Trolejbusy Karla Majera jsou USA perspektivní pro mnoho dalších obchodních příležitostí. Firma tam například jedná s místními partnery o projektech na elektrobusy.

Škoda Electric je největším evropským výrobcem trolejbusů. Vyrobila jich už 14.500. Jezdí ve 30 zemích Evropy, Asie a USA. Ročně podnik utrží pět až šest miliard korun. Kromě trolejbusů a elektrobusů vyrábí pohony pro elektrická vozidla, trakční motory a hybridní a vodíkové autobusy.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...