9. února 2012 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výstav Prazdroje vzrostl téměř na 10 milionů hektolitrů

Dubové sudy v Plzeňském Prazdroji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubové sudy v Plzeňském Prazdroji. | foto: Lidové noviny

PLZEŇ Plzeňský Prazdroj prodal loni v Česku a na 50 zahraničních trzích přes 9,9 milionu hektolitrů piva. Meziročně jde o jednoprocentní nárůst. Na domácím trhu uplatnila pivovarská skupina 6,9 milionu hektolitrů piva, což bylo meziročně o 0,1 pct více. Celý český pivní trh loni podle odhadů pivovarských expertů meziročně posílil o jedno procento.

Po předešlých letech poznamenaných obtížnými ekonomickými podmínkami se trh začíná mírně stabilizovat, řekl generální ředitel největšího českého pivovaru Doug Brodman.

"Dařilo se zejména prémiovým značkám a speciálům. Další vývoj na trhu s pivem by mohla významně ovlivnit nejistá ekonomická situace v Evropě a s ní související reakce spotřebitelů," dodal.

Export Prazdroje z ČR byl rekordní a vzrostl o šest procent na 890 000 hektolitrů. Z toho vývoz prémiového ležáku Pilsner Urquell z Plzně se zvýšil o tři procenta na 685 000 hl.

Včetně licenčních výrob uplatnil pivovar loni na zahraničních trzích 3,03 milionu hl piva. Licenční výroba na Slovensku, v Rusku a Maďarsku se zvýšila o dvě procenta na 2,14 milionu hl.

ČTĚTE TAKÉ:

Finanční výsledky za fiskální rok končící v březnu zveřejňuje pivovar v červnu. Předloni Prazdroji poklesl celkový prodej o šest procent, na domácím trhu o osm procent. Zhruba o stejné procento se v roce 2010 meziročně propadl celý český pivní trh. Jeho pokles zavinila zvýšená spotřební daň a celková hospodářská situace.

Loňské prodeje Prazdroje zůstaly na úrovni předešlého roku. Prodeje ležáků loni vzrostly o čtyři procenta. Podle mluvčího pivovaru Jiřího Marečka je to dáno hlavně loajalitou pivařů k prémiovému plzeňskému ležáku.

Dařilo se také sladovému nápoji Frisco, jemuž loni přibyla brusinková varianta. Podíl sudového a tankového piva tvořil v loňském roce více než 45 procent. Jde o světový unikát, který dokazuje výjimečnost české pivní kultury, dodal mluvčí.

Ve vývozu se dařilo Prazdroji i přes celosvětovou recesi zejména v zemích s větším odbytem, jako je Slovensko, Kanada či Maďarsko. Podle Marečka rostl zajímavě odbyt českého piva také v asijských zemích. Ležák Pilsner Urquell se loni nově představil v Brazílii, Makedonii, Nizozemských Antilách a na Tchaj-wanu.

Rostl i Staropramen

Pivovarům Staropramen, tuzemské pivovarské dvojce, loni meziročně vzrostl prodej piva v ČR i zahraničí o osm procent na 3,03 milionu hl. V ČR firma prodala o devět procent více, vývoz vzrostl o šest procent.

Loňské výsledky za celé českého pivovarnictví budou známy na přelomu března a dubna. Podle odhadů šéfa pivovarského svazu Jana Veselého se bude meziroční nárůst výstavu rozhodujících českých pivovarů pohybovat kolem jednoho procenta, a měl by tedy kopírovat nárůst výroby Prazdroje, který ovládá téměř polovinu českého pivního trhu.

Trendem jsou piva s limonádou

I přes stabilizaci prodejů v loňském roce zůstávají prodané objemy výrazně pod hranící předkrizových let. V roce 2010 činila celková výroba piva v ČR 15,7 milionu hektolitrů, což bylo nejméně piva od roku 1989. Export tvořil 2,8 milionu hl; za loňský rok by měl být asi o 100 000 hl vyšší.

Podle Veselého se zvýšila především produkce piva v PET lahvích, nealkoholických piv a novým trendem jsou míchané nápoje jako například pivo s limonádou. Po výrazném propadu výroby v předchozích dvou letech už podle šéfa svazu nebylo loni příliš kam klesat.

Pivovarníkům loni kromě deštivého července poměrně přálo počasí, pokles výroby zastavil také návrat turistů do ČR. Na český trh se podle Veselého loni opět dováželo stále větší množství levných piv ze zahraničí, zejména z Polska.

Prazdroj zdražoval

Prazdroj, člen druhé největší světové pivovarnické skupiny SABMiller, vykázal od dubna 2010 do konce loňského března hrubý zisk 4,18 miliardy korun, meziročně o 11 pct nižší. Tržby tří pivovarů v Plzni, Nošovicích a Velkých Popovicích meziročně klesly o 5,5 pct na 14,56 miliardy korun.

Prazdroj loni zdražil svá piva dvakrát. V lednu v průměru o dvě procenta a v prosinci o 2,5 pct. Vysvětlil to růstem cen surovin a dalších vstupů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!