31. března 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeňskou kartu lze zfalšovat, město je začalo blokovat

Plzeňská karta (vzor) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňská karta (vzor) | foto: Reprofoto

PRAHA Plzeňská karta, která byla dávána za vzor pražskému systému Opencard, má problémy. Dopravní podnik města Plzeň nyní začal některé karty blokovat. Příčinou jsou rozdíly mezi vykázaným a skutečně zaplaceným jízdným.

"Nové případy jsme zaznamenali v posledním měsíci. Celkové škody na jízdném z těchto zneužití karty se pohybují v řádech stovek korun," uvedl ředitel plzeňského dopravního podniku Michal Kraus.

Čtěte také

Ve srovnání s Prahou, kde systém Opencard stál více než 880 milionů korun, přišla Plzeňská karta jen na 260 milionů korun.
Používá však zastaralý čip, který nedokáže ochránit data na kartě. Stačí na to běžný mobilní telefon s technologií pro blízkou komunikaci NFC. V prodeji jich jsou desítky.

Aplikace, kterou lze do mobilu stáhnout z internetu, přečte nejen jméno a datum narození držitele, ale i kolik je na kartě peněz. A může tuto částku zcela vymazat nebo i zvýšit, aniž o tom majitel karty ví. Mobil totiž funguje bezdotykově, na vzdálenost do deseti centimetrů. Útočník se v tlačenici v trolejbusu na okamžik přitiskne k oběti, ta má najednou prázdnou kartu a zbytečně revizora přesvědčuje, že včera kartu dobila stokorunou.