4. října 2010 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeňský výrobce turbín získal miliardovou zakázku v Turecku

Turbína (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turbína (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zakázku v hodnotě přibližně 1,5 miliardy korun získal plzeňský výrobce turbín pro energetiku Škoda Power. Pro nově budovanou tureckou elektrárnu dodá tři turbíny, každá z nich zajistí výkon 133 megawattů, elektrické generátor, řídicí systém, potrubí a další zařízení.

Elektrárna vyroste u obce Orta v provincii Çankiri v centrální části Turecka, její výstavba vyjde na zhruba 600 milionů dolarů (v přepočtu téměř 11 miliard korun). Projekt turecké investorské společnosti Yıldızlar Holding počítá s také s těžbou hnědého uhlí a distribucí vyrobené elektřiny. Se spuštěním plného provozu všech bloků nové elektrárny investor počítá do tří let.

Škoda Power v současné době patří se zhruba 20procentním podílem mezi hlavní hráče na tureckém trhu parních turbín. V minulosti dodala tato zařízení například do elektráren Bolu Goynuk, Soma a Erdemir.

Lidovky.cz, David Tramba

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.