19. února 2014 17:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po 35 letech Pražané sledovali remorkér v akci. Přitáhl loď z Děčína

Po 35 letech do Prahy dorazila loď vlečená remorkérem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po 35 letech do Prahy dorazila loď vlečená remorkérem. | foto: MAFRA – Petr Topič

PRAHA Po pětatřiceti letech do Prahy dorazila loď vlečená remorkérem. Plavidlo zakotvilo u náplavky na Rašínově nábřeží, organizátoři z něj chtějí do léta 2015 vybudovat restauraci a "první vltavský pivovar".

Vlečná souprava vyplula v úterý ráno v Děčína, ve středu ráno v plavbě pokračovala z Kralup nad Vltavou. Podle Štěpána Rusňáka z Pražské paroplavební společnosti byla plavba unikátní, naposledy do hlavního města remorkér loď dovlekl před 35 lety. Po druhé světové válce se totiž začaly používat především remorkéry, které loď tlačí před sebou.

Remorkér má rozměry 17 na pět metrů, vlečné plavidlo je široké devět a dlouhé 77 metrů. V minulosti vozilo z Prahy chmel a slad a nazpět přiváželo kávu, čaj a kakaové boby.

Po 35 letech do Prahy dorazila loď vlečená remorkérem.

Loď zakotvila na Rašínově nábřeží.

Loď zůstane nyní zakotvena u náplavky na Rašínově nábřeží. Sloužit bude jako zázemí pro farmářské trhy, které se na náplavce pravidelně konají. Současně bude opravováno její horní patro.

Od léta 2015 by pak měla sloužit jako restaurace. "Bude nabízet tradiční, ale zdravou českou kuchyni," řekl Rusňák. Na plavidle bude také zřízena historická expozice nebo divadélko a majitelé v ní také chtějí vybudovat pivovar.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz