8. února 2013 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po amnestii se zvýšil počet krádeží, stěžují si obchodníci

Česko vede evropský žebříček v krádežích v obchodech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko vede evropský žebříček v krádežích v obchodech. | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodní řetězce se po lednové amnestii potýkají s nárůstem krádeží. Problém se podle nich týká například severu Moravy. Podle údajů Policejního prezidia spáchali amnestovaní vězni od 3. ledna do 6. února celkem 165 přestupků a 223 trestných činů, nejvíc v Praze.

V obchodech Albert se v lednu, po amnestii, zvýšil počet krádeží o třetinu oproti standardu. Firma musela zvýšit investice do bezpečnosti a posílit služby bezpečnostních agentur. Firma také proškolila zaměstnance na pokladnách i ostrahu. Někteří zadržení pachatelé jsou totiž agresivní.

"Tito pachatelé tzv. drobné kriminality nemají žádné základní sociální návyky a hlavně se nechtějí nechat chytit s kradeným zbožím. I když v některých případech se snaží odcizit zboží v nižších částkách, nebojí se při odchodu z prodejny v případě pokusu o zajištění zranit prodavače nebo člena bezpečnostní služby," uvedl bezpečnostní manažer společnosti Ahold Jaromír Průša.

ČTĚTE TAKÉ:

Víc krádeží v obchodech po amnestii zaznamenaly i prodejny COOP. "Přesné statistiky nemáme, ale registrujeme i vyšší počet vloupání, hlavně v regionech, kde bylo propuštěno nejvíc vězňů," uvedl šéf řetězce Zdeněk Juračka. Podle něj se problém týká například severu Moravy.

"Zaznamenali jsme určitý nárůst (krádeží v obchodech) zejména na severní Moravě, nedokážeme však potvrdit, že přímo souvisí s amnestií," uvedl mluvčí společnosti Tesco Jan W. Dvořák.

Mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková uvedla, že u amnestovaných osob policie řeší převážně majetkovou trestnou činnost. "Registrujeme krádeže v různých prodejnách," uvedla Holčáková. Dodala, že statistiku této trestné činnosti za měsíc leden bude však bude mít policie k dispozici až v polovině toho měsíce.

Amnestovaný sám okradený

Olomoucká policie žádné nárůsty krádeží v obchodních sítích v souvislosti s amnestií nezaznamenala. "Čísla jsou ve statistikách stejná zhruba jako předtím, zvýšení tam není," uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková. Podotkla však, že naopak narostl počet vloupání do aut či krádeže kabelek, zda to má však spojitost s amnestií není jasné.

Policie v Libereckém kraji nezaznamenala v souvislosti s amnestií výrazný nárůst krádeží v obchodech. "Krade se pořád, ale není to jen o amnestovaných," řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

ČTĚTE TAKÉ:

Za leden zaznamenala policie deset případů, kdy se amnestovaní dopustili nějakého trestného činu, jen ve dvou případech šlo ale o krádeže v obchodech. Nejčastěji se dopouštěli fyzického napadení - ve čtyřech případech. Jeden propuštěný vězeň byl sám napaden a okraden o 11 000 korun.

Zvýšený počet krádeží po amnestii nezaznamenali ani někteří obchodníci, například Globus, Datart nebo Electro World. "V Electro Worldu máme velice propracovaný systém zabezpečení prodejen tak, aby se eliminoval počet krádeží. Nezaznamenali jsme proto v období po amnestii zvýšený počet krádeží," uvedl mluvčí řetězce Jan Bosák.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…