Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi po brexitu: za prací pustí jen ty, kteří ji budou mít předem domluvenou

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Jet za prací do Velké Británie naslepo se může po brexitu významně ztížit. Ministryně vnitra Amber Ruddová chce do země pouštět jen ty, kteří budou mít pracovní místo předem domluvené. Reaguje na čísla z roku 2016, podle nichž se do země přistěhovalo 82 tisíc lidí, aniž by věděli, čím se budou živit. Jistotu ale nemají podle britských médií ani ti, kteří v Británii dlouhodobě pracují.

„Nemohu předvídat, jaké bude konečné rozhodnutí, ale tímto směrem chceme postupovat. 82 tisíc lidí je velmi vysoké číslo,“ řekla Ruddová podle serveru The Telegraph při vystoupení před parlamentní komisí pro vnitřní bezpečnost.

BÍLÁ KNIHA O BREXITU

Britská vláda zveřejní ve čtvrtek Bílou knihu, která má obsahovat plán na vystoupení z Evropské unie. V parlamentu to uvedla premiérka Theresa Mayová.

Minulý týden slíbila, že taková kniha vyjde a zákonodárci žádali, aby se tak stalo ještě před tím, než budou hlasovat o spuštění brexitu v parlamentu.

Základním měřítkem má být, aby „pobrexitový“ systém „Británii co nejvíce vyhovoval“. Ministryně potvrdila, že celkové přistěhovalectví do Británie má být sníženo do řádu desítek tisíc. I po brexitu má však adaptace nějakou dobu trvat. Připomněla, že „hlavním důvodem odchodu z EU bylo, aby podobná rozhodnutí padala na půdě Velké Británie“.

Takový přístup však znepokojuje některé skupiny, které se snaží sdružovat asi 3,5 milionu občanů EU dlouhodobě žijících ve Velké Británii. „Je znepokojující i přístup britské premiérky Theresy Mayové. Mohla ve svém projevu dát alespoň najevo, že bude garantovat evropským občanům pracujícím v Británii právo zůstat v zemi,“ komentovali představitelé přistěhovalců projev, ve kterém v polovině ledna Mayová na půdě parlamentu představila plán brexitu.

Protestující před britským nejvyšším soudem, kteří chtějí zůstat v EU, v době...
Referendum o členství v EU rozdělilo britskou veřejnost

Podle webu magazínu Forbes způsobí odchod Británie z EU významný nedostatek pracovní síly. Británie bude muset hledat cesty, jak prázdná pracovní místa zalepit, nebo se smířit s tím, že některá významná odvětví utrpí.

Jedině s pracovními povoleními

Podle nejnovější analýzy výzkumného centra Oxfordské univerzity pro otázky migrace budou muset Britové vybrat odvětví, která budou nést tíhu brexitu. Úřady budou muset určovat, kdo bude smět přijet, kdo bude moct zůstat a kdo bude muset odejít. Proto se předpokládá, že sektory závislé na méně kvalifikovaných pracovnících automaticky utrpí nejvíce.

„Když skončí možnost volného pohybu, jedinou alternativou bude systém pracovních povolení. To budou moci dostat pouze ti občané EU, jejichž pracovní nabídka bude splňovat stanovená kritéria,“ stojí ve zprávě s tím, že přesná podoba kritérií bude ještě dlouhou dobu nejasná. Pro české občany by to v praxi s největší pravděpodobností znamenalo návrat k době před vstupem do Evropské unie v roce 2004.

„Budeme se opatrně porozhlížet po cestách, jak podporovat podnikatele, aby i přes budoucí nový systém měli přístup k pracovníkům, které potřebují,“ vysvětlovala ale Ruddová s tím, že systém bude reflektovat potřeby různých britských firem, odvětví i regionů.

V konečném důsledku by ale brexit britskému pracovnímu trhu měl nějak uškodit. „Vláda se musí rozhodnout, jestli chce uspokojovat potřeby těchto odvětví prostřednictvím migrace z EU,“ tvrdí zpráva oxfordského výzkumného centra. Zemědělství, pohostinství a průmyslová výroba podle ní zákonitě utrpí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!