17. února 2010 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po brzdách má Toyota problémy i s řízením. Začíná čelit žalobám

Chip využívaný k opravě plynového pedálu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chip využívaný k opravě plynového pedálu | foto: Reuters

TOKIO Japonská automobilka Toyota zkoumá možné problémy s posilovačem řízení u svého světově nejprodávanějšího vozu Corolla. Dnešní sdělení šéfa firemní divize kontroly kvality Šiničiho Sasakiho naznačuje, že by se dál mohla rozšířit krize Toyoty, která vznikla letošním rozsáhlým svoláváním jejích vozů k opravám.

Co se děje s Toyotou?

Akio Tojoda označil za možný zdroj nynějších problémů automobilky to, že zřejmě expandovala příliš rychle a kvůli tomu mohla zanedbat pečlivé zaučení zaměstnanců. Rychlá expanze byla zčásti reakcí na to, že v minulých letech byla poptávka uměle zvyšována levnými úvěry a výhodným financováním nákupů, řekl Tojoda.

Šéf kontroly kvality Sasaki uvedl, že Toyota bere vážně stížnosti na problémy s posilovačem řízení u modelu Corolla. Stížností byla necelá stovka a firma nyní věc prošetřuje, řekl.

Prezident největší světové automobilky Akio Tojoda také prohlásil, že se nezúčastní slyšení, které americký Kongres naplánoval na příští týden k problémům závad a bezpečnosti vozů Toyota. Za nejpovolanějšího vysvětlit tyto záležitosti označil šéfa americké divize Jošimiho Inabu. "Vysíláme na slyšení nejlepší lidi," řekl Tojoda na tiskové konferenci.

Problémy Toyoty řeší americká vláda

Toyota ve Spojených státech svolala k opravám loni a minulý měsíc celkem zhruba šest milionů vozů kvůli nezáměrné akceleraci a závadám brzdného systému a na celém světě to už je přes osm milionů automobilů. Americké vládní úřady zahájily vyšetřování, které má zjistit okolnosti svolávacích akcí. Výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled a vládní reformu koná slyšení k problému závady plynového pedálu u vozů Toyoty 24. února a o den později si naplánoval podobné slyšení výbor pro energetiku a obchod.

Vrak Toyoty, který řídila Guadalupe Alberta

Automobilka tento měsíc v zájmu odstranění závad přerušila v řadě svých amerických závodů produkci na dva týdny a v úterý oznámila další pozastavení výroby. Toyota zároveň už začala čelit několika žalobám kvůli smrtelným nehodám, které se odehrály v jejích vozech. Jednou z nich byla například autonehoda Guadaloupe Alberty, která ve vozu Toyota Camry havarovala v roce 2005.

Fotografie Guadalupe Alberty, která zemřela při nehodě v roce 2005 v modelu Camry. Její rodina se teď s automobilkou soudí o odškodné

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.