29. ledna 2010 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po dlouhém čekání průmysl rostl. Konec šrotovného ho ale může srazit do kolen

Průmysl a stavebnictví pomalu stávají z mrtvých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl a stavebnictví pomalu stávají z mrtvých | foto: Shutterstock

Český průmysl poprvé v ekonomické krizi vyrobil více než rok předtím. To ale podle analytiků neznamená, že je Česko z krize venku - problémy ještě čekají především malé podniky.

"Průmysl se v prosinci poprvé dostává nad nulu. Po očištění o vliv vyššího počtu pracovních dnů je však stále ještě v mínusu," komentoval výsledky analytik ČSOB Petr Dufek, podle kterého se situace v průmyslu stabilizovala a výroba se díky rostoucím zahraničním zakázkám začíná stabilizovat. "Další měsíce budou už ve znamení černých čísel. I když zakázek je více, na zaměstnanosti se to zatím ještě neprojevuje," dodal.

Podle Petra Smutného z PricewaterhouseCoopers budou muset podniky sbírat ještě další síly, aby mohly růst. "I v následujících měsících se nevyhneme zprávám o dalších bankrotech," uvedl. Největší tlak přitom bude podle něj na malé a střední podniky, velké společnosti by již měly být stabilizované.

Komplikace přitom v dalších měsících může přinést českému průmyslu podle analytika Citco-finanční trhy Jiřího Šimka i analytika ČSOB Petra Dufka automobilový průmysl, který během loňského roku těžil ze šrotovného v Německu a letos se takové podpory zřejmě nedočká.

Tuzemská průmyslová produkce se loni v prosinci podle průběžných údajů ČSÚ poprvé od předloňského září meziročně zvýšila, a to o 2,1 procenta. Ještě loni v listopadu průmyslová produkce podle revidovaných údajů meziročně klesla o 0,1 procenta po říjnovém poklesu o 7,2 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší o 12,5 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 16,9 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.