Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po dlouhém čekání průmysl rostl. Konec šrotovného ho ale může srazit do kolen

Průmysl a stavebnictví pomalu stávají z mrtvých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl a stavebnictví pomalu stávají z mrtvých | foto: Shutterstock

Český průmysl poprvé v ekonomické krizi vyrobil více než rok předtím. To ale podle analytiků neznamená, že je Česko z krize venku - problémy ještě čekají především malé podniky.

"Průmysl se v prosinci poprvé dostává nad nulu. Po očištění o vliv vyššího počtu pracovních dnů je však stále ještě v mínusu," komentoval výsledky analytik ČSOB Petr Dufek, podle kterého se situace v průmyslu stabilizovala a výroba se díky rostoucím zahraničním zakázkám začíná stabilizovat. "Další měsíce budou už ve znamení černých čísel. I když zakázek je více, na zaměstnanosti se to zatím ještě neprojevuje," dodal.

Podle Petra Smutného z PricewaterhouseCoopers budou muset podniky sbírat ještě další síly, aby mohly růst. "I v následujících měsících se nevyhneme zprávám o dalších bankrotech," uvedl. Největší tlak přitom bude podle něj na malé a střední podniky, velké společnosti by již měly být stabilizované.

Komplikace přitom v dalších měsících může přinést českému průmyslu podle analytika Citco-finanční trhy Jiřího Šimka i analytika ČSOB Petra Dufka automobilový průmysl, který během loňského roku těžil ze šrotovného v Německu a letos se takové podpory zřejmě nedočká.

Tuzemská průmyslová produkce se loni v prosinci podle průběžných údajů ČSÚ poprvé od předloňského září meziročně zvýšila, a to o 2,1 procenta. Ještě loni v listopadu průmyslová produkce podle revidovaných údajů meziročně klesla o 0,1 procenta po říjnovém poklesu o 7,2 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší o 12,5 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 16,9 procenta.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.