6. dubna 2013 12:16, aktualizováno  15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po hovězích kuličkách z koniny nyní IKEA stahuje losí lasagne s vepřovým

IKEA - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA - ilustrační foto | foto: ČTK

STOCKHOLM/PRAHA  Švédský nábytkářský řetězec IKEA zastavil ve svých obchodech v Evropě prodej mražených lasagní s losím masem, protože se v jedné dodávce tohoto výrobku našly stopy vepřového. Informovala o tom dnes stockholmská centrála společnosti. Výrobek stáhla z prodeje mimo jiné IKEA v Česku, potvrdil její mluvčí.

Prodej lasagní s losím masem se v ČR i jinde ve světě zastavil již 22.března, kdy přišly první výsledky testů, které ukazovaly na přítomnost malého množství vepřového v některých těchto výrobcích, řekl mluvčí společnosti v České republice Petr Chadraba.

Na otázku, proč byly na českém webu IKEA ještě dnes losí lasagne v nabídce, odpověděl, že u nabídky je upřesnění, že výrobek nyní není skladem. Dodal, že nabídka bude z webu nejspíš zcela odstraněna. Švédský dodavatel vyrobil pro firmu IKEA kolem 10.000 tun losích lasagní.

VÍCE o masových výrobcích z IKEA

Řetězec podle agentury Reuters jejich prodej zastavil ve svých obchodech v 18 evropských zemích poté, co testy belgických úřadů koncem března odhalily, že výrobek částečně obsahuje vepřové maso.

"V pátek jsme obdrželi potvrzení, že jedna výrobní šarže obsahovala malé množství mletého vepřového, které tvořilo zhruba procento celkového masa ve výrobku," řekla  podle Reuters mluvčí IKEA Tina Kardumová. Upřesnila, že špatná dodávka představuje kolem 17.000 balíčků lasagní.

IKEA v únoru podobně zastavila v řadě zemí včetně Česka prodej masových kuliček poté, co testy ukázaly, že výrobky, které měly být jen z vepřového či hovězího masa, obsahovaly až deset procent koniny. Tato skutečnost nebyla provázena zdravotními problémy zákazníků, ale byla hodnocena jako klamání spotřebitele.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!