27. února 2013 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po masových kuličkách stahuje IKEA kvůli konině i párky

IKEA - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA - ilustrační foto | foto: ČTK

STOCKHOLM Po masových kuličkách se švédský nábytkářský řetězec Ikea rozhodl stáhnout z nabídky jídel v některých zemích také v párcích. Ukázalo se, že i v nich jsou stopy koňské DNA, i když asi v mnohem menším objemu, než byl zjištěn v masových kuličkách. Opatření se podle informací agentury AP týká Francie, Velké Británie, Španělska, Irska a Portugalska.

Masové kuličky začala Ikea stahovat z nabídky v pondělí. Reagovala tak na upozornění českých úřadů, které ve výrobku zjistily přítomnost koňského masa místo deklarovaného hovězího a vepřového. Firma stáhla masové kuličky z nabídky jídel ve svých obchodech v Evropě a také v některých zemích Asie a Karibiku.

"Na základě asi stovky výsledků testování, které jsme zatím obdrželi, máme několik poznatků o přítomnosti koňského masa," řekla mluvčí švédské centrály Ikea Ylva Magnussonová. "Spolu s naším švédským dodavatelem jsme se rozhodli, že z prodeje stáhneme také vípárky," dodala. Kuličky i párky jsou od stejného dodavatele.

ČTĚTE TAKÉ:

Koňské maso přimíchané do hovězího se od poloviny ledna našlo v obchodech v několika evropských zemích včetně České republiky. Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské objevuje především proto, že je levnější.

Lidovky.cz, ČTK